Wysokie ciśnienie krwi przedłuża życie

| Aktualizacja:
X

Interesujące odkrycie lekarzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. I to takie, które może zmienić podręczniki medycyny. Do tej pory uważano bowiem, że wysokie ciśnienie krwi prowadzi do śmiertelnych chorób. Tymczasem polscy naukowcy ustalili, że osoby o wyższym ciśnieniu dożywają późnej starości.

Na Śląsku mieszka około 400 osób w wieku stu lat i starszych. Naukowcy badają ich stan zdrowia i kondycję, poszukując w ten sposób odpowiedzi na pytanie: jak przedłużyć życie? Program trwa od czterech lat i właśnie doczekaliśmy się ciekawych wniosków.

Jak zaobserwowali lekarze z ŚUM, staruszkowie bardzo często mają niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego. To akurat można łatwo uzupełnić odpowiednimi preparatami. Problemami ze zdrowiem często kończy się zażywanie zbyt dużej liczby leków. Jednak co dość istotne, wielu stulatków miało ciśnienie krwi, które na pewno zaniepokoiłoby lekarzy.

Za normę w przypadku osób dorosłych uznaje się wartość 140/90 mmHg. Tymczasem u staruszków cieszących się dobrą kondycją naukowcy stwierdzili 150 mmHg i więcej.

Zdaniem ordynatora oddziału geriatrii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach - Ochojcu, wynika to między innymi z faktu, że ściany tętnic osób starszych są bardziej sztywne, co wpływa na krążenie. „Choć zbyt wysokie ciśnienie przyspiesza uszkodzenie tętnic, to jednocześnie może wpływać na lepszy przepływ krwi, która dostarcza do narządów tlen i substancje odżywcze” - mówi dr Jan Szewieczek.


Co z pewnością jest nie bez znaczenia w osiągnięciu długowieczności, warto podkreślić, że 90 proc. badanych stulatków nigdy nie paliło papierosów.

Według badań statystycznych, co rok średnia długość życia przeciętnego Polaka wydłuża się o 3 miesiące.

Udostępnij na Facebooku
  • ~jaga
   2013-07-21 18:10
   Dziwi mnie to bo do tej pory lekarze jednak lecza tego typu choroby. I nadciśnienie nie jest objawem zdrowia. Wiem cos o tym bo sama przyjmuje teraz Amlator.
  • ~jaga
   2013-07-21 18:10
   Dziwi mnie to bo do tej pory lekarze jednak lecza tego typu choroby. I nadciśnienie nie jest objawem zdrowia. Wiem cos o tym bo sama przyjmuje teraz Amlator.
  • ~marlena
   2013-07-24 15:31
   Całkowicie sie z Wami zgadzam, z wysokiego cisnienia nic nie wynika i nigdy nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Wiec tutaj na 100% potrzebna jest konsultacja lekarska.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.