Wysokie ciśnienie krwi przedłuża życie

2011-04-14 18:49 | Aktualizacja: 18:56
Co rok średnia długość życia Polaków wydłuża się o 3 miesiące

Co rok średnia długość życia Polaków wydłuża się o 3 miesiące / Shutterstock)

Interesujące odkrycie lekarzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. I to takie, które może zmienić podręczniki medycyny. Do tej pory uważano bowiem, że wysokie ciśnienie krwi prowadzi do śmiertelnych chorób. Tymczasem polscy naukowcy ustalili, że osoby o wyższym ciśnieniu dożywają późnej starości.
Na Śląsku mieszka około 400 osób w wieku stu lat i starszych. Naukowcy badają ich stan zdrowia i kondycję, poszukując w ten sposób odpowiedzi na pytanie: jak przedłużyć życie? Program trwa od czterech lat i właśnie doczekaliśmy się ciekawych wniosków.

Jak zaobserwowali lekarze z ŚUM, staruszkowie bardzo często mają niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego. To akurat można łatwo uzupełnić odpowiednimi preparatami. Problemami ze zdrowiem często kończy się zażywanie zbyt dużej liczby leków. Jednak co dość istotne, wielu stulatków miało ciśnienie krwi, które na pewno zaniepokoiłoby lekarzy.

Za normę w przypadku osób dorosłych uznaje się wartość 140/90 mmHg. Tymczasem u staruszków cieszących się dobrą kondycją naukowcy stwierdzili 150 mmHg i więcej.

Zdaniem ordynatora oddziału geriatrii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach - Ochojcu, wynika to między innymi z faktu, że ściany tętnic osób starszych są bardziej sztywne, co wpływa na krążenie. „Choć zbyt wysokie ciśnienie przyspiesza uszkodzenie tętnic, to jednocześnie może wpływać na lepszy przepływ krwi, która dostarcza do narządów tlen i substancje odżywcze” - mówi dr Jan Szewieczek.


Co z pewnością jest nie bez znaczenia w osiągnięciu długowieczności, warto podkreślić, że 90 proc. badanych stulatków nigdy nie paliło papierosów.

Według badań statystycznych, co rok średnia długość życia przeciętnego Polaka wydłuża się o 3 miesiące.


Źródło: TVP
Wypowiedzi: 6
 • ~ZEZA2014-04-01 03:18

  BZDETY NIEDOUCZNYCH KONOWALOW A NIE LEKARZY.. PRZEDE WSZYSTKIM KTO DZIS WIERZY TYM NIEDOUKOM TEN BIERZE RYZYKO NA SIEBIE-ONI TYLO MAGA USYPIAC ..

 • ~kama2013-10-08 13:59

  Rózne już na ten temat mówią.Dla mnie jest pewne ze jednak trzeba sie leczyć i stosować do zaleceń naszego lekarza.

 • ~tinka2013-08-08 23:01

  Dokładnie tak, nie wiem skąd w ogóle takie stwierdzenie ze wysokie cisnienie jest ok. Niestety trzeba je leczyć, a wspomniany Amlator doskonale moze sobie tutaj dac rade.

 • ~marlena2013-07-24 15:31

  Całkowicie sie z Wami zgadzam, z wysokiego cisnienia nic nie wynika i nigdy nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Wiec tutaj na 100% potrzebna jest konsultacja lekarska.

 • ~jaga2013-07-21 18:10

  Dziwi mnie to bo do tej pory lekarze jednak lecza tego typu choroby. I nadciśnienie nie jest objawem zdrowia. Wiem cos o tym bo sama przyjmuje teraz Amlator.

 • ~oii2012-07-18 15:42

  Wysokie ciśnienie niesie za sobą wiele konsekwencji, jest stronka o tym http://www.naturala.pl/choroba/32/wysokie_cisnienie


Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV