Co robić, by cieszyć się długim życiem? Z przeprowadzanych przez Amerykański Centers for Disease Control and Prevention (CDC) badań jasno wynika, że podstawa to zdrowa dieta, unikanie używek i regularne ćwiczenia.

Reklama

Na potrzeby opublikowanego w "American Journal of Public Health" badania CDC przepytano 17 tys. osób powyżej 17 roku życia. Okazało się, że 63 proc. z nich, rezygnując z papierosów, zdrowo jedząc, regularnie ćwicząc i unikając alkoholu będzie żyć dłużej niż ich rówieśnicy prowadzący mniej zdrowy tryb życia. Co więcej, badanie wskazało również, że panie, które zastosują się do rad naukowców mają odrobinę większe szanse na długowieczność niż mężczyźni.

Oczywiście wprowadzenie choć jednego z wymienionych czynników do naszego życia będzie miało dla nas zbawienne skutki. Jednak, by mieć największe szanse na długie i zdrowe życie, najlepiej by wszystkie cztery na stałe zagościły w naszym codziennym harmonogramie.

Podobne badanie pojawiło się kilka tygodni wcześniej w "American Journal of Clinical Nutrition". Ujawniło ono, że spożywanie posiłków wchodzących w skład diety śródziemnomorskiej w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami, niepaleniem i dbaniem o utrzymanie prawidłowej wagi ciała również może przedłużyć życie. W wypadku kobiet nawet o 15 lat, a mężczyzn o 8,5 roku.

>>> Czytaj także: Prosty test wskaże, ile jeszcze pożyjesz