Ten sam lek może mieć różny poziom refundacji. Od czego to zależy?

2012-01-13 20:02 | Aktualizacja: 22:54
Ten sam lek może mieć różny poziom refundacji NFZ

Ten sam lek może mieć różny poziom refundacji NFZ / Shutterstock)

Zgodnie z ustawą refundacyjną leki mogą być refundowane tylko zgodnie z ich zarejestrowanymi wskazaniami medycznymi. Na liście refundacyjnej znalazło się kilkaset produktów, które są refundowane przez NFZ w różnym stopniu w zależności od wskazania. Pacjentom może to nastręczać problemów. Ten sam lek w zależności od tego, na jakie schorzenie jest stosowany, może mieć różny poziom refundacji.

reklama


Tym samym różna może być dopłata pacjenta, np. jeden z preparatów obecnych na liście refundacyjnej, a stosowany w onkologii oraz w reumatologii. Na liście występuje w dwóch dawkach oraz z różnymi wskazaniami. Lek jest dostępny bezpłatnie dla pacjentów z nowotworem złośliwym.

W leczeniu chorób reumatycznych w zależności od dawki pacjent płaci za niego około 10 lub nieco ponad 42 zł.

Dlatego dane dotyczące odpłatności za leki, jeśli są one różne, musi na recepcie określić lekarz, bo tylko on ma wgląd do dokumentacji medycznej i zna schorzenia pacjenta. Może zatem precyzyjnie określić, jaka należy się mu zniżka.

W tym celu powinien umieścić na recepcie jedno z oznaczeń: B dla leku wydawanego bezpłatnie, R dla produktu wydawanego za odpłatnością ryczałtową oraz 30, 50 lub 100 proc. w zależności od ustalonego dla danego specyfiku limitu finansowania. Nawet, jeżeli lekarz nie określi odpłatności, zgodnie z komunikatem NFZ farmaceuta w takiej sytuacji powinien zrealizować receptę i sprzedać lek ze zniżką, z najwyższym stopniem refundacji, jaki został zapisany na liście refundacyjnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
12następna »
Wypowiedzi: 1
  • ~Apteka Radom2012-01-14 17:24

    "i sprzedać lek ze zniżką, z najwyższym stopniem refundacji, jaki został zapisany na liście refundacyjnej" -istotny błąd, ktoś tu źle zacytował rozporządzenie!!!farmaceuta w takiej sytuacji może wydać lek z najwyższym stopniem odpłatności dla pacjenta, czyli najniższym stopniem refundacji!


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV