Gry komputerowe leczą psychikę

2011-05-20 01:07 | Aktualizacja: 01:17
Dzięki grom komputerowym weterani wojenni lepiej radzili sobie z traumatycznymi wspomnieniami

Dzięki grom komputerowym weterani wojenni lepiej radzili sobie z traumatycznymi wspomnieniami / Shutterstock)

Zespół stresu pourazowego to poważny problem psychiczny, zaburzenie powstałe na skutek bardzo silnego negatywnego przeżycia. Dopada na przykład kierowców, którzy spowodują tragiczny wypadek albo żołnierzy uczestniczących w walkach na froncie. Na szczęście te zaburzenia można leczyć grami komputerowymi.

reklama


Osoby dotknięte zespołem stresu pourazowego (PTSD) nie mogą pozbyć się dramatycznych wspomnień, przeżywają je wciąż na nowo, mają problemy ze snem i panowaniem nad emocjami. Leczenie polega najczęściej na psychoterapii, którą jednak nie wszyscy pacjenci dobrze znoszą.

Największą grupą chorych na PTSD są żołnierze wracający z niebezpiecznych misji. To coraz poważniejszy problem szczególnie w USA. Dlatego amerykańscy naukowcy nie szczędzą wysiłków, by znaleźć jak najbardziej efektywną terapię.

Uczeni z University of Southern California w Los Angeles odkryli, że doskonałe efekty w terapii przynosi wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej. A dokładnie, gier komputerowych o tematyce wojennej. Lekarze wystawiali pacjentów na wirtualne zagrożenie, regulując emocjonalny wpływ scen z ekranu na psychikę chorego. Dzięki temu weterani wojenni lepiej radzili sobie z traumatycznymi wspomnieniami.

Przy wykorzystaniu tej metody nawet u 80 proc. pacjentów udało się zmniejszyć lęk i uniknąć wejścia w depresję.reklama
Źródło: EurekAlert
Wypowiedzi: 2
  • ~axa2011-05-28 13:00

    @znający prawdę
    Chodzi o wymazanie (stonowanie) negatywnych wspomnień a nie o rozładowanie agresji. Gościu wraca z akcji podczas której poszło coś nie tak i pół oddziału nie wróciło. Kwestia aby przestał o tym myśleć i udręczać się, że gdyby zrobił coś innego to może uratował by kumpli.

  • ~znający prawdę2011-05-20 13:31

    co za kretyni to wymyslili. Jak mozna skutki agresji leczyc agresją. Ten świat naprwde zmierza ku końcowi, i dobrze. Stwórca zaprowadzi prawdziwy porzadek, bo człowiek rzadzi człowiekiem tylko na jego zgubę.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV