Mianem menopauzy określa się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Zanim dojdzie co całkowitego zaprzestania miesiączki, kobieta przechodzi przez okres przedmenopauzalny, który objawia się zaburzeniami cyklu miesięcznego, na przykład występowaniem nieregularnych miesiączek. W trakcie menopauzy, czyli tak zwanego przekwitania, oprócz problemów z miesiączką pojawiają się także bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca oraz nadmierna potliwość.

Reklama

Symptomy menopauzy

Uciążliwe dolegliwości, takie jak nagłe uderzenia gorąca, to nie jedyny problem, z jakim zmagają się kobiety w okresie przekwitania. Niektóre z nich doświadczają także kłopotów z pamięcią, wzmożonej drażliwości oraz depresji. Częstym zjawiskiem u pań przechodzących menopauzę jest również osteoporoza.

Skąd biorą się te objawy? Wiele z nich wynika ze zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie kobiety. Na początku zmniejsza się stężenie progesteronu, następnie obniżeniu ulega poziom estrogenów – stan ten prowadzi do zaburzeń miesiączkowania oraz niekorzystnych zmian w obrębie układu moczowo-płciowego: wystąpienia suchości pochwy, większej podatności na nietrzymanie moczu oraz obniżenia ścian pochwy. Niski poziom estrogenu sprzyja również rozwojowi osteoporozy.

Hormonalna terapia zastępcza w menopauzie

Niedobór hormonów kobiecych, charakterystyczny dla okresu przekwitania, można uzupełnić za pomocą środków hormonalnych. Do korzyści płynących z hormonalnej terapii zastępczej należą: wzrost nawilżenia śluzówki i skóry, pozytywny wpływ na układy: moczowy i nerwowy, a także obniżenie ryzyka rozwoju miażdżycy, choroby wieńcowej i osteoporozy. Niestety, pełną skuteczność terapii hormonalnej uzyskuje się dopiero po 5 latach, a przyjmowanie preparatów hormonalnych przez okres dłuższy niż 5-7 lat może – zdaniem wielu lekarzy – zwiększać podatność na raka piersi oraz raka endometrium.

Objawy przekwitania można łagodzić także dzięki zastosowaniu fitoestrogenów, czyli tak zwanych naturalnych hormonów. Do fitoestrogenów zalicza się estrogeny pochodzenia roślinnego, które można przyjmować już po 35 roku życia, oczywiście w porozumieniu z lekarzem.

Jak przeciwdziałać objawom menopauzy?

Dolegliwości towarzyszące przekwitaniu można łagodzić nie tylko za pomocą leków hormonalnych – pomocne są również preparaty roślinne oraz dobre nawyki:

- świecznica (pluskwica) groniasta – korzeń tej rośliny wykazuje działanie przeciwzapalne i rozkurczowe; świecznica przeciwdziała wahaniom nastroju, redukuje nadpotliwość i zapobiega uderzeniom gorąca;

- niepokalanek pieprzowy – ekstrakt z owoców i ziela tego krzewu działa przeciwdepresyjnie, uspokajająco i rozkurczowo, dzięki czemu łagodzi objawy menopauzy;

- soja zwyczajna – w ziarnach soi znajdują się fitoestrogeny, dlatego spożywając ją, kobieta dostarcza do swojego organizmu substancje, które przeciwdziałają niedoborowi estrogenów i jego skutkom;

- aktywny tryb życia – ćwiczenia fizyczne wzmacniają organizm, korzystnie wpływają na jego wydolność i pomagają uniknąć miażdżycy oraz wielu innych, potencjalnie groźnych schorzeń;

- techniki relaksacyjne – umiejętność radzenia sobie ze stresem ma pozytywny wpływ na codzienne funkcjonowanie i pomaga w redukcji drażliwości u kobiet przechodzących menopauzę;

- noszenie lekkich ubrań – uderzenia gorąca potrafią dać się we znaki, dlatego na wszelki wypadek warto mieć na sobie kilka warstw cienkich ubrań zamiast dwóch grubszych.

Reklama

Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się zwykle u kobiet około 45 roku życia. Dzięki szybkiemu wdrożeniu terapii hormonalnej mają one szanse na łagodniejszy przebieg przekwitania.