W Kongresie uczestniczy między innymi marszałek Sejmu Ewa Kopacz i były prezydent Lech Wałęsa.

Reklama

Krajowy Konsultant w dziedzinie geriatrii profesor Tomasz Grodzicki podkreślił, że pacjent w wieku podeszłym wymaga szczególnej opieki, bo cierpi na schorzenia, które nie występują u 40-50 latków. To między innymi demencja, pogorszenie sprawności fizycznej, ogólne osłabienie, upadki czy nietrzymanie moczu. Profesor Grodzicki zwrócił uwagę, że leczenie seniorów jest niewystarczająco finansowane. Podkreślił, że opieka nad pacjentem 80-letnim zawsze będzie kosztowniejsza, niż nad 60-latkiem, gdyż starszy chory potrzebuje kogoś do pomocy i rehabilitacji. - Jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia to zauważy, to wtedy zobaczymy obraz geriatrii w Polsce, bo wtedy zaczną powstawać oddziały geriatryczne - powiedział Krajowy Konsultant.

Profesor Jacek Imiela, Krajowy Konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych oświadczył, że sytuacja osób starych i przewlekle chorych jest dramatyczna. Na oddziałach wewnętrznych jest bardzo dużo pacjentów, którzy są pozostawieni sami sobie, bo nie ma kto się nimi zająć. Często tych chorych nie ma gdzie wypisać, oni leżą tygodniami, a są to nieraz ludzie bardzo biedni - powiedział profesor. Dodał, że "cała odpowiedzialność tak naprawdę spada na nas mimo tego, że w wielu sytuacjach nie możemy pomóc, szczególnie tych społecznych". W wielu miastach nie ma oddziałów geriatrycznych, które zapewniają kompleksową opiekę seniorom. Nawet w Warszawie taki oddział dopiero powstaje. W Polsce jest 275 geriatrów, a potrzeba około 800 lekarzy tej specjalności.

Otwierając Kongres marszałek sejmu Ewa Kopacz powiedziała, że żyjemy coraz dłużej i za 40 lat co piąta osoba będzie w wieku 60 plus. Chodzi o to, aby życie było aktywne i zdrowe. To wielkie wyzwanie również dla państwa. Marszałek Sejmu podkreśliła, że osoby starsze czują się niepotrzebne, a tak nie powinno być. Jako polityk chcę powiedzieć polskim seniorom: Jesteście nam bardzo potrzebni - oświadczyła Ewa Kopacz dodając, że trzeba teraz walczyć o ich godną i aktywną starość. Marszałek Sejmu podkreśliła, że starzenie się społeczeństwa jest wielkim wyzwaniem dla polityków i państwa. Stoi przed nami budowanie sytemu, w którym człowiek jest podmiotem, w którym zdrowe starzenie zaczyna się w zdrowym dzieciństwie - powiedziała Ewa Kopacz. Dodała, że w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu zaproponuje utworzenie nowej stałej komisji, która będzie zajmować się polityką senioralną.

Lech Wałęsa powiedział, że starzenie się społeczeństwa to problem także polityczny. Dodał, że zmiany, które nastąpiły na świecie i postęp medycyny ułatwią nam starzenie się. Zdaniem Wałęsy, gdybyśmy zwrócili uwagę na zrozumienie celu życia i wartości każdego wieku, to znoszenie dolegliwości związanych ze starością byłoby łatwiejsze. Były prezydent przyznał, że z wiekiem widzi inaczej problem starzenia. Powiedział, że przedstawi ten problem na piśmie, po głębokiej analizie wszystkich aspektów.