Tak wynik z trwającej kilka lat obserwacji naukowców z Northwestern University Feinberg School of Medicine, którą objęli 2286 osób w wieku 60 lat i więcej. Wolontariusze nosili specjalne urządzenia monitorujące intensywność wysiłku fizycznego. Okazuje się bowiem, że starsi ludzie mają tendencję do przeceniania swojej aktywności fizycznej.

Reklama

Co grozi seniorom, którzy lubią się wylegiwać? Nadwaga, otyłość, wyższy poziom cholesterolu i cukru we krwi, jak również kalectwo. Uczeni podają nawet konkretny przykład: jeśli porównamy stan zdrowia dwóch 65-letnich kobiet, z których jedna siedzi codziennie 12 godz., a druga 13 godz., okazuje się, że ta druga jest aż o 50 proc. bardziej zagrożona niepełnosprawnością. Poza tym osoby, które codziennie oglądają telewizję przez sześć godzin, żyją średnio krócej o pięć lat.

Co istotne, nawet seniorzy, którzy uważają, że są aktywni, często i tak za dużo czasu spędzają na odpoczynku. Oni również powinni dodatkową godzinę poświęcić na aktywność fizyczną.

Dziennik "Daily Mail", omawiający wyniki badań, podpowiada seniorom, jak mogą zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Przede wszystkim warto podczas każdej rozmowy telefonicznej stać, zamiast siedzieć. Poza tym na zakupy należy wybierać się pieszo do najdalej położonego sklepu. Jeśli wstajemy po szklankę wody, to razem z nią za każdym razem należy obejść całe mieszkanie. Lepiej też zrezygnować z jazdy samochodem na krótkie dystanse oraz z windy na rzecz schodów.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>