Co robić, by w późniejszym wieku nie narzekać na problemy z pamięcią? Można rozwiązywać krzyżówki, grać w szachy, chodzić na długie dotleniające spacery. Można również zaszyć się w sypialni i pasjami oddawać igraszkom miłosnym - i właśnie do tego namawiają niemieccy uczeni z Rostock University w swoim studium "Use It or Lose It".

Czytaj także: Babcie mogą bezpiecznie rodzić dzieci >>>

W prowadzonym przez uczonych badaniu wzięło udział 170 osób w wieku od 63 do 75 lat. Wolontariusze odpowiadali na pytania dotyczące codziennych aktywności, w tym również zdradzali, czy ich życie seksualne jest udane Następnie zostali poddani testom neuropsychologicznym, by sprawdzić możliwości ich pamięci, umiejętność koncentracji oraz inne zdolności poznawcze - informuje "Daily Mail".

Okazało się, że osoby, które po skończeniu 70 lat nadal uprawiają seks, rzadziej cierpią na utratę pamięci w późniejszych latach niż ich rówieśnicy, którzy zrezygnowali z miłosnych igraszek. Ale ciekawsza była inna obserwacja uczonych. Otóż wraz z wiekiem wzrasta poziom zadowolenia z seksu. O ile tylko 57 proc. 63-latków odczuwało satysfakcję z życia intymnego, o tyle aż 70 proc. 75-latków przyznało, że seks całkowicie ich zadowala. Uczeni nie widzą w tych deklaracjach niczego dziwnego. Zaobserwowali, że przeciętny 20-latek przyznaje, że w wieku 50 lat przestanie uprawiać seks, 40-latek zamierza zrezygnować z uciech cielesnych, gdy skończy 70 lat, zaś 50-latek chce uprawiać miłość do 80. roku życia.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Prowadzący badania dr Peter Kropp przyznał, że seks w starszym wieku nie zawsze jest możliwy. Ale Czasem wystarczy trzymanie się za ręce, spoglądanie na siebie z miłością. To tak samo ważne jak seks - dodał.