Choroba Alzheimera dopada coraz młodszych ludzi. Warto jej zapobiegać, zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy. Jak się okazuje, nawet codzienne czynności można wpisać do profilaktyki przeciwalzheimerowej.

Reklama

Eksperci z Rush University Medical Center w Chicago dowodzą w piśmie „Neurology”, że wykonywanie prac domowych zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera o ponad 80 proc. Ich badanie objęło 716 starsze osoby ze średnią wieku 82 lata. Wolontariusze nosili na co dzień specjalne urządzenie monitorujące aktywność. Rozwiązywali również testy, sprawdzające pamięć oraz inne zdolności poznawcze.

Po około trzech latach badania u 71 ochotników zdiagnozowano objawy alzheimera. Okazało się, że osoby najmniej aktywne były ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój choroby od tych, którzy byli najbardziej ruchliwi.

Prowadzący badania dr Aron Buchman przyznał, że do fizycznej aktywności osób starszych można zaliczyć prace domowe, tj. zmywanie, sprzątanie czy gotowanie. Regularne podejmowanie takiego wysiłku zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję nawet o 45 proc.

Przy okazji eksperci przypominają, że w zachowaniu dobrej kondycji mózgu pomaga również waga ciała w normie, dieta śródziemnomorska z produktami obfitującymi w antyoksydanty, jak również unikanie papierosów.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>