Jak informuje NFZ, 552 powikłania odnotowano po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego (1,49 proc. przeprowadzonych zabiegów); 109 dotyczy endoprotezy stawu kolanowego (0,92 proc.); jedno endoprotezy stawu łokciowego (1,35 proc.); jedno endoprotezy stawu ramiennego (0,36 proc.).

Reklama

W 85 przypadkach - w wyniku powikłań - nastąpił zgon pacjenta; wśród najczęstszych powikłań znalazły się też zwichnięcia protezy - 49; krwiaki - 49; złamania wokół protezy - 40. Inne, bliżej nieokreślone powikłania dotyczyły 121 pacjentów.

Najwyższy odsetek wczesnych powikłań po wszczepach endoprotez stawowych (18,9 proc.) odnotowano w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku. Na stosunkowo wysokim poziomie wskaźnik ten był również w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim - 15 proc.; Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpitala Miejskiego w Gliwicach - 13,8 proc.; Zespole Opieki Zdrowotnej w Lubinie - 13 proc.; Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Mazowieckim - 12,8 proc.

W zestawieniu znaleźli się świadczeniodawcy, u których co najmniej jeden wszczep endoprotezy stawowej wykonany w 2010 r. zakończył się wystąpieniem wczesnego powikłania. Dane pochodzą z pozytywnie zweryfikowanych dokumentów Centralnej Bazy Endoprotezoplastyk (stan na 26 października 2011 r.).

ReklamaWszczepienie endoprotezy, to całkowita wymiana stawu. Wykonuje się ją zwykle w przypadku pacjentów z bardzo nasilonymi zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawów. W 2010 r. w Polsce wykonano 49297 zabiegów wszczepienia endoprotezy.

Według raportu fundacji Watch Health Care (WHC), na operacje wszczepienia protez stawów - w zależności od rodzaju protezy - w Polsce czeka się od pół do dwóch i pół roku.

Ze sprawozdania NFZ za 2010 r. wynika, że tzw. średnia rzeczywistego oczekiwania w przypadkach pilnych na świadczenie z zakresu endoprotezoplastyki stawu kolanowego to 217 dni, w przypadkach stabilnych - 433. W przypadku stawu biodrowego jest to odpowiednio 187 dni i 365 dni.