Układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek, śpiewanie, granie w kręgle oraz praca w ogródku - te czynności mogą zatrzymać rozwój demencji o co najmniej rok, o ile będą wykonywane codziennie przez około dwie godziny. Są nawet skuteczniejsze niż leki przeciwko otępieniu - czytamy w dzienniku "Daily Telegraph", powołującym się na badania naukowców z Friedrich-Alexander University of Erlangen-Nürnberg, opublikowane w piśmie "BioMed Central Medicine".
>>> Czytaj także: W zdrowiu dożyć 150 lat? Załatwi to jedna pigułka
Uczeni sprawdzili, jak działa taki program, na mieszkańcach pięciu domów opieki w Bawarii. Wolontariusze cierpieli na demencję w różnym stopniu zaawansowaną. Zostali podzieleni na dwie grupy po 10 osób - pierwsza wykonywała zalecone przez uczonych aktywności, druga żyła jak dawniej i przyjmowała leki przeciwko otępieniu.
Okazało się, że zmiana stylu życia skutkowała przyhamowaniem rozwoju demencji o rok. Wolontariusz nie przyjmowali wtedy żadnych leków przeciwko chorobie. Naukowcy dowiedli nawet, że codzienne aktywności, tj. rozwiązywanie krzyżówek czy śpiewanie w chórze, działają dwa razy skuteczniej niż farmaceutyki.
Badanie trwało tylko rok. Uczeni zapowiadają kolejne, ale trwające dłużej.