Choć z wiekiem skóra staje się mniej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (w tym promieni słonecznych), nie należy rezygnować z opalania. Odpowiednie korzystanie ze słońca jest dla seniorów szczególnie zdrowe.

Reklama

"Przede wszystkim wzrasta synteza witaminy D, która jest odpowiedzialna za prawidłowe przyswajanie takich pierwiastków, jak wapń i fosfor. Zwiększenie stężenia witaminy D prowadzi do zahamowania rozwoju osteoporozy - choroby bardzo często towarzyszącej starszemu wiekowi, szczególnie negatywnie wpływającej na komfort życia" - mówi "Dziennikowi Polskiemu" Amalia Dobosz, dyplomowany mistrz kosmetyki. Wśród zaletach opalania się osób starszych wymienia również lepsze samopoczucie, które idzie w parze z ładną opalenizną.

Amalia Dobosz w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" podkreśla jednak, że seniorzy powinni używać odpowiednich preparatów z filtrami UVA i UVB - z faktorem SPF co najmniej o wartości 15. Krem powinni nakładać na skórę pół godziny przed wyjściem na zewnątrz, nawet w pochmurne dni. Osoby starsze są bowiem bardziej narażone na powstawanie na dłoniach, twarzy i dekolcie brązowych przebarwień, zwanych plamami starczymi lub kwiatami starości.

"Są to skupiska melaniny, czyli ciemnego barwnika skóry. Gdy się pojawią, trzeba zrezygnować z opalania, bo plam będzie przybywać, a istniejące ściemnieją. Kwiatów starości nie należy mylić z plamkami, które powstają podczas opalania się i jednoczesnej kuracji jakimś preparatem" - tłumaczy kosmetolog. Podkreśla, że osoby w podeszłym wieku często zażywają leki i piją zioła (np. dziurawiec), które dodatkowo mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne.

Zobacz także: Opalanie bez ryzyka raka >>>