Emocje mogą wywoływać ból fizyczny poprzez wpływ na nasz układ nerwowy, a konkretnie – układ współczulny, Zadaniem układu współczulnego jest mobilizacja organizmu, np. walka lub ucieczka, w odpowiedzi na konkretne emocje. Na przykład silny stres lub lęk mogą powodować napięcie mięśniowe, co może prowadzić do bólu pleców lub głowy. Dodatkowo psychika ma wpływ na to, jak interpretujemy i reagujemy na bodźce zewnętrzne, co może wpłynąć na nasze odczucia fizyczne. Na przykład osoba chora na depresję może odczuwać ból w sposób bardziej intensywny niż osoba zdrowa, nawet przy takim samym bodźcu fizycznym. Poza tym pacjent z depresją często zgłasza dolegliwości, takie jak bóle głowy, mięśni, brzucha lub pleców czy problemy z trawieniem.

Reklama

Jakie emocje wywołują ból?

 • Silny stres i lęk mogą powodować napięcie mięśniowe, co może prowadzić do bólu pleców, szyi lub głowy.
 • Złość może powodować napięcie mięśniowe i wzrost poziomu adrenaliny, co może prowadzić do odczuwania bólu w różnych częściach ciała.
 • Smutek i depresja mogą wpływać na percepcję bólu, sprawiając, że odczuwamy go intensywniej.
 • Nagłe zaskoczenie lub szok emocjonalny może wywołać fizyczne reakcje, takie jak ból w klatce piersiowej lub problemy z oddychaniem.
 • Silne emocje pozytywne, jak radość i euforia, mogą również wywoływać fizyczne odczucia, takie jak mrowienie lub uczucie lekkości w ciele.
Reklama

Jak stres wpływa na ciało?

Poddenerwowanie i stres mogą prowadzić do napięcia mięśniowego, co z kolei może powodować ból w różnych częściach ciała. Kiedy jesteśmy poddenerwowani, nasze ciało reaguje poprzez zwiększenie napięcia mięśniowego, zwłaszcza w okolicach szyi, ramion, pleców i żołądka. To napięcie mięśniowe może prowadzić do bólu głowy, bólu pleców, bólu szyi oraz innych dolegliwości.

Ponadto stres i poddenerwowanie mogą wpływać na nasz układ nerwowy, co może zwiększać naszą wrażliwość na ból i sprawiać, że odczuwamy go intensywniej. Długotrwały stres może również prowadzić do przewlekłego bólu, gdy napięcie mięśniowe staje się utrwalone.

To pomaga uspokoić emocje = ukoić ból

 • Techniki relaksacyjne - ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga i progresywna relaksacja mięśni mogą pomóc w redukcji napięcia emocjonalnego i fizycznego.
 • Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w identyfikowaniu i zmianie negatywnych myśli i wzorców zachowań, które mogą przyczyniać się do bólu emocjonalnego.
 • Regularna aktywność fizyczna może pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia poprzez uwalnianie endorfin, naturalnych substancji przeciwbólowych.
 • Techniki samoobserwacji - uważność i świadomość własnych emocji mogą pomóc w zrozumieniu, jak emocje wpływają na ciało i umysł, co może prowadzić do lepszego radzenia sobie z bólem emocjonalnym. Warto „skanować ciało”, by określić, jak się czuje i czego potrzebuje. Może okazać się, że np. za płytko oddychamy albo zaciskamy szczęki, co w efekcie prowadzi do notorycznego zmęczenia lub bólu głowy.
 • Stosowanie ciepłej kąpieli, termoforu lub zimnego okładu na bolące miejsca może pomóc w złagodzeniu bólu związanego z napięciem mięśniowym.
 • Regularne spożywanie zdrowych posiłków (lekkostrawnych, pół porcji powinny stanowić świeże warzywa, zamiast słodyczy jemy owoce) i picie odpowiedniej ilości wody (najlepiej szklanka wody co godzinę) może pomóc w utrzymaniu zdrowego stanu fizycznego i psychicznego, co może wpłynąć na zmniejszenie bólu.
 • Techniki odprężające - słuchanie ulubionej muzyki, czytanie, rysowanie, malowanie czy praktykowanie hobby, rozwijanie pasji – pobudzają układ nagrody w mózgu, który słabnie, zwłaszcza gdy cierpimy na ból przewlekły.