Objawy demencji - zmiana preferencji w kuchni
Demencja to choroba otępienia polegająca na postępującej degeneracji mózgu. Przejawia się przede wszystkim zaburzeniami pamięci i koncentracji, co może prowadzić do problemów związanych z wykonywaniem najprostszych, codziennych, rutynowych czynności.
Te zaburzenia w dotychczasowych zachowań czy preferencji mogą pojawić się… w kuchni.
Jak wyjaśnia psychiatra dr Adam Moreton w rozmowie z brytyjskim "Expressem", u osób cierpiących na demencję może się zmienić gust i smak, a także zdolność do przygotowywania posiłków w taki sam sposób, jak wcześniej.
- Niektóre rodzaje demencji, na przykład te atakujące przednią część mózgu, mogą wpływać na preferencje żywieniowe. Może to się objawiać chociażby większą skłonnością do słodyczy w starszym wieku - mówi.
Zmiany w odczuwaniu smaku to często wymieniany przez specjalistów sygnał, że u kogoś postępuje choroba otępienna. Chory może cieszyć się smakiem potrawy, której wcześniej nie lubił. - Czasami osoby cierpiące na demencję dokonują wyborów żywieniowych, które nie odpowiadają ich wcześniejszym przekonaniom i preferencjom. Na przykład osoba, która przez całe życie była wegetarianką, może chcieć jeść mięso - wyjaśnia Moreton.
Objaw demencji - zmiana w sposobie gotowania
Psychiatra zaznacza, że zmiany preferencji dotyczących jedzenia nie są pierwszymi objawami demencji. Wcześniej będzie można zauważyć zmianę sposobu, w jaki ktoś przygotowuje posiłek.
- Jednym z najwcześniejszych problemów, jakie występują w demencji, to trudności w planowaniu i organizacji. Pogorszy się tzw. funkcja wykonawcza - mówi. - Przygotowując posiłek, zużywamy sporo mocy naszego mózgu. Trzeba ustalić plan różnych działań i zebrać je w całość podczas gotowania - dodaje.
- Ktoś, kto wcześniej był dobrym kucharzem, nagle będzie miał problem z przygotowaniem jedzenia zgodnie z wcześniejszym wysokim standardem - wyjaśnia.
Demencja - objawy
Na demencję na całym świecie choruje około 55 mln osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do roku 2025 ta liczba ulegnie potrojeniu.
– Demencja okrada nie tylko miliony ludzi z ich wspomnień, niezależności i godności, ale także okrada tych, którzy nie chorują – ich bliskich i znajomych – mówił jakiś czas temu szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Demencja to stopniowe pogarszanie się pamięci i funkcji poznawczych. Jak podkreślają specjaliści, "zwykłe zapominanie" tym się różni od demencji, że nie nie przeszkadza w wykonywaniu normalnych codziennych czynności.
Najważniejsze objawy demencji:
- problem z przypominaniem sobie dat i faktów, także tych niedawnych,
- problem ze znajdowaniem odpowiednich słów,
- powtarzanie pytań,
- gubienie się podczas spaceru i w znanych miejscach,
- zapominanie i gubienie rzeczy,
- trudności w planowaniu i rozwiązywaniu problemów,
- trudności z najprostszą matematyką,
- problemy z oceną odległości,
- pogorszony nastrój, depresja,
- zmiana osobowości, zachowania czy upodobań,
- wycofywanie się z relacji społecznych.