Zaparcia? Nie tym razem! Praktyczne rady
1 1. Postaw na aktywność fizyczną. Nie chodzi o to, byś wystartował w maratonie. Liczy się codzienna aktywność fizyczna. Dopasuj ją do swojego wieku i swojej kondycji. Możesz biegać albo spacerować, chodzić na zajęcia do klubu fitness lub gimnastykować się w domu. Dobre efekty daje jazda na rowerze. Ważne, byś na ruch o umiarkowanej intensywności poświęcał codziennie choć kwadrans, a minimum 150 minut tygodniowo (według zaleceń WHO dla osób w wieku 18-64 lata).
Shutterstock
2 2. Pij przynajmniej dwa litry wody dziennie. Uważaj na napoje, które w nadmiarze mogą powodować odwodnienie (działają moczopędnie), tj. mocna kawa i herbata. Wyrób w sobie dobry nawyk wypijania przed każdym posiłkiem szklanki wody.
Shutterstock / Picasa
3 3. Spożywaj w jak największej ilości produkty bogate w błonnik. Jedz pieczywo pełnoziarniste, owoce, warzywa, produkty zbożowe, płatki owsiane, otręby - zawarty w nich błonnik poprawia perystaltykę jelit. Działanie błonnika docenią osoby na diecie odchudzającej - błonnik zapobiega atakom wilczego głodu, bo syci na długo.
Shutterstock
4 4. Unikaj produktów sprzyjających zaparciom. Ta lista nie jest długa, a na jej szczycie są słodycze, białe pieczywo, biały ryż. Należy unikać też nadmiaru mięsa, zwłaszcza czerwonego i podrobów.
Shutterstock
5 5. Ważny jest uregulowany tryb życia. Wyrób w sobie nawyk wypróżniania się codziennie o tej samej porze, np. rano po wstaniu z łóżka, przed snem czy po południu, po powrocie z pracy. Nie spiesz się wówczas, nie stresuj, lecz pozwól na spokojny pobyt w toalecie.
Shutterstock
6 Osoby cierpiące na zaparcia powinny zrezygnować z używek - palenia papierosów i picia alkoholu.
Shutterstock
7 Zwróć uwagę na czynniki, które powodują zaparcia i staraj się ich unikać. Po pierwsze, siedzący tryb życia osłabia mięśnie tłoczni brzusznej, które odgrywają ważną rolę w procesie wypróżniania. Po drugie, dieta obfitująca w produkty suche, picie za małej ilości wody oraz dieta uboga w błonnik zaburza proces trawienia i osłabia perystaltykę jelit. Po trzecie, problemy zdrowotne, np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, nadwaga i otyłość powoduje problemy z regularnym wypróżnianiem.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję