Reklama

Objawy udaru mogą się różnić w zależności od obszaru mózgu, który jest dotknięty i poważności udaru. Oto niektóre typowe objawy udaru, na które warto zwrócić uwagę:

Zaburzenia mowy:

trudności w mówieniu lub zrozumieniu mowy.

Zaburzenia wzroku:

utrata wzroku, podwójne widzenie lub trudności z widzeniem w jednym oku.

Zawroty głowy:

utrata równowagi, trudności w chodzeniu lub zawroty głowy.

Zanik siły mięśni:

osłabienie mięśni, zwłaszcza po jednej stronie ciała.

Zaburzenia czucia:

utrata czucia w jednej części ciała lub odrętwienie.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś może mieć udar, ważne jest, aby jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. W przypadku udaru, czas jest kluczowy, ponieważ szybka interwencja może znacznie poprawić szanse na powrót do zdrowia.

Czy udar boli?

Same udary zazwyczaj nie powodują bólu, jednak osoba doświadczająca udaru może odczuwać inne objawy nieprzyjemne lub bólowe. Na przykład, jeśli udar jest spowodowany krwawieniem w mózgu, towarzyszące krwiakowi może powodować ból głowy o dużym nasileniu. W niektórych przypadkach, gdy udar dotyka nerwów odpowiedzialnych za przekazywanie sygnałów bólowych, osoba może odczuwać ból w obszarze dotkniętym udarem.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie udary powodują ból, a ból nie jest jednym z głównych objawów udaru. Najważniejsze symptomy udaru to nagłe problemy z mową, widzeniem, utratą równowagi, osłabienie mięśni lub utrata czucia w jednej części ciała.