NFZ podnosi w informacji udostępnionej PAP, że szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 90 proc.

Reklama

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV w Polsce jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 r. szczepienia dotyczą dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Szczepienia ruszyły od 1 czerwca.

Co to za wirus HPV?

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe u kobiet i mężczyzn.

NFZ zwraca uwagę, że ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce zmaga się z rakiem szyjki macicy. Niestety, ponad połowa przegrywa walkę z chorobą. Realizowany program szczepień przeciw HPV ma temu zapobiec.

Fundusz przypomina, że szczepionki przeciw HPV funkcjonują na rynku od 15 lat, a powszechne programy szczepień przeciw HPV realizowane są w ponad 120 państwach.

Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.