Poznański uczestniczył w Sejmie w posiedzeniu podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

Reklama

- Jeśli chodzi o dzieci i młodzież (z Ukrainy-PAP) zostało wykonanych ponad 3400 szczepień, z czego ponad 2600 przeciw COVID-19. Jeżeli chodzi o osoby dorosłe, to jest to ponad 52 tys. szczepień, w większości przeciwko COVID-19 – powiedział Poznański.

Dzieci, które przekroczyły granice Polski w związku z wojną na Ukrainie, przebywające w naszym kraju powyżej trzech miesięcy, są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych. Dzieci przebywające przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w programie szczepień ochronnych (PSO) jako obowiązkowe dla obywateli RP. Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w PSO, są obowiązkowe dla dzieci ukraińskich urodzonych w Polsce.

Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę do Polski przyjechało w poszukiwaniu schronienia 2,96 mln osób.

MZ wprowadziło możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 już od 25 lutego. Kwestię szczepień dzieci, a także szczepień akcyjnych i poekspozycyjnych unormowano na początku marca.

Reklama