Izraelskie Ministerstwo Zdrowia oraz firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły wyniki dotyczące działania opracowanej przez te dwa przedsiębiorstwa szczepionki w rzeczywistych warunkach, poza badaniami klinicznymi.

Reklama

Dane wskazują, że preparat skutecznie chroni przed objawowymi infekcjami koronawirusem, potrzebą hospitalizacji, koniecznością stosowania intensywnego leczenia szpitalnego i przed zgonami. Jeśli chodzi o zapobieganie objawowej choroby, ciężkiemu przebiegowi i śmierci - ochrona sięga 97 proc.

Wyniki wskazują też, iż szczepienie chroni przed bezobjawowym zakażeniem w 94 proc.

ZOBACZ AKTUALNY STAN SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19 W POLSCE>>>

Uwzględnione dane pochodzą z Izraela, z okresu między 17 stycznia a 6 marca. Wówczas na terenie tego kraju dostępna była tylko szczepionka Pfizer-BioNTech, a za 80 proc zakażeń odpowiadał tzw. brytyjski wariant wirusa (B.1.1.7).

Reklama

Badanie nie określiło jednak skuteczności szczepień w przypadku tzw. wariantu południowoafrykańskiego (B.1.351) z powodu niewielkiej liczby zakażeń tym szczepem.

Reklama

Dane dotyczą osób, które dwa tygodnie wcześniej otrzymały drugą dawkę preparatu.

- Jesteśmy wyjątkowo zachęceni tym, że dane na temat skuteczności w realnym świecie potwierdzają wyniki uzyskane w 3. fazie badań klinicznych i wskazują na znaczny wpływ szczepień na zapobieganie ciężkiej chorobie i śmierci z powodu COVID-19 - mówi dr Luis Jodar, wiceprezes i główny oficer naukowy Pfizer Vaccines, cytowany na stronie Pfizera.

- Odkrycie, które sugeruje, że szczepionka może także zapobiegać bezobjawowym infekcjom SARS-CoV-2, jest szczególnie ważne, ponieważ staramy się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa na świecie. Uzyskane dane są kluczowe dla zrozumienia roli szczepień w walce z pandemią i dają nadzieję innym krajom walczącym z tą wyniszczającą chorobą dotykającą świat już ponad rok - kontynuuje ekspert.

Szczepionka Pfizer-BioNTech oparta jest na mRNA. W tego typu cząsteczce wirus przechowuje swój materiał genetyczny. mRNA w szczepionce zawiera informację o produkcji ważnego dla wirusa białka.

Jak tłumaczą twórcy preparatu, po wniknięciu do komórki człowieka, na podstawie mRNA produkowane jest wirusowe białko, które po wydostaniu się z komórki pobudza układ odpornościowy. Samo zaś mRNA ulega rozkładowi.

Szczepionka Pfizera przeciw SARS-CoV-2 była również, jako pierwsza, dostępna w Polsce.