Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy raka jamy ustnej, języka, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, ucha zewnętrznego, środkowego, wewnętrznego, skóry okolic głowy i szyi. Od sierpnia przebadano blisko tysiąc osób. Pacjenci najpierw wypełniali szczegółowe ankiety, a jeśli zachodziła taka potrzeba, byli kierowani na specjalistyczne badania.

Reklama

Jak poinformował w środę koordynator projektu, dyrektor do spraw medycznych Radomskiego Centrum Onkologii profesor Tomasz Pieńkowski, w ciągu ośmiu miesięcy wykonano ponad 500 badań diagnostycznych (między innymi USG szyi i biopsje). Przy okazji badań wykryto cztery przypadki nowotworów złośliwych, między innymi krtani i gardła. Stwierdzono je u trzech mężczyzn w wieku 50-60 lat i u 41-letniej kobiety.

Program obejmuje pacjentów w wieku od 40 do 65 lat, gdyż – jak wyjaśnił specjalista otolaryngolog z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, profesor Ireneusz Kantor – u osób w tym wieku najczęściej wykrywa się tego rodzaju nowotwory. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby długotrwale palące papierosy i nadużywające alkoholu.

Istotnym czynnikiem ryzyka jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), co może mieć związek ze zmianami praktyk seksualnych w ostatnich dekadach. Główne objawy nowotworów głowy i szyi to: utrzymujące się przez trzy tygodnie: przewlekła chrypa, ból gardła, pieczenie języka, owrzodzenie jamy ustnej, niedrożność lub krwawienie z nosa, problemy z przełykaniem.

Radomskie Centrum Onkologii realizuje program wspólnie z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie oraz z ponad 70 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej. Mogą się tam zgłaszać wszyscy pacjenci, którzy zauważą u siebie niepokojące symptomy. W ramach projektu w ciągu dwóch lat przebadanych zostanie 10 tysięcy osób z województwa mazowieckiego, a także podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Reklama

W ostatniej dekadzie gwałtownie wzrosła liczba wykrywanych nowotworów głowy i szyi. Około 2000 roku było około 8 tysięcy nowych rozpoznań, a obecnie liczba ta sięga 10 tysięcy. Zdaniem specjalisty radioterapii onkologicznej doktora Roberta Bibika wczesne wykrycie na przykład w przypadku raka krtani daje szansę wyleczenia na poziomie 90-95 procent, natomiast wyższe zaawansowanie nowotworu obniża możliwość całkowitego zwalczenia choroby do poziomu 40 procent.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi powstał dzięki współpracy ekspertów oraz przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, przy wykorzystaniu europejskich funduszy strukturalnych. Program realizuje 11 centrów medycznych w całym kraju. Według szacunków do 2023 roku ma być przebadanych 70 tysięcy osób z grupy ryzyka.