Zdaniem eksperta, choroby układu krążenia i nowotwory to problemy, z którymi niemal każdy spotkał się w swojej rodzinie lub wśród znajomych.

Reklama

- Tymczasem najczęściej panowie „zgrywają” twardzieli, unikają wizyt u lekarza albo odwlekają je w nieskończoność. Nie warto czekać aż coś się wydarzy. Lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Top lista badań dla każdego mężczyzny

Lista badań kluczowych dla mężczyzn nie jest długa. Te kluczowe przedstawia dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie:

1. Badania moczu i krwi
Stanowią podstawę oceny stanu zdrowia. Nieprawidłowy wynik może sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i pojawienie się wielu chorób. Jak często? Przynajmniej raz w roku.

2. Lipidogram
Pokazuje poziom cholesterolu i jego frakcji oraz trójglicerydów. Jest bardzo ważnym badaniem. Na jego podstawie można ocenić zagrożenie miażdżycą, a w konsekwencji chorobą wieńcową, zawałem serca, czy udarami mózgu. Jak często? Przynajmniej raz w roku.

3. EKG
Nieinwazyjne badanie, które potrafi wykryć choroby mięśnia sercowego, między innymi zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, ślady trwającego lub przebytego zawału, a nawet niektóre wrodzone wady serca. Jak często? Przynajmniej raz w roku.

4. Wizyta u stomatologa
Często zapominamy, że dbając o zęby, troszczymy się o zdrowie całego organizmu, czyli m.in. o serce, nerki, stawy, płuca, mózg. Podczas wizyty stomatolog wykona przegląd, a jeśli zęby nie będą wymagały leczenia, wykona skaling, piaskowanie i fluoryzację. Jak często? Przynajmniej raz na pół roku.

5. Wizyta u okulisty
Badanie wzroku oceni jego ostrość, co jest szczególnie istotne u kierowców i osób pracujących przy komputerze. Dodatkowo ocena dna oka pozwala zdiagnozować wiele chorób, między innymi cukrzycę i nadciśnienie. Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

6. Spirometria
To bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i daje informacje pozwalające ocenić pojemność płuc. Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata, a w przypadku palaczy papierosów nawet raz na rok.

Reklama

7. PSA
Marker PSA jest ważnym badaniem powalającym wykryć raka prostaty i cennym wsparciem w ocenie funkcjonowania gruczołu krokowego. Warto je wykonać, ponieważ rak prostaty jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia każdego mężczyzny. Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

8. Badanie poziomu cukru
Oznaczanie poziomu cukru we krwi odgrywa podstawową rolę w diagnostyce i kontroli cukrzycy. Badanie to powinny również regularnie wykonywać osoby zdrowe. Jak często? Przynajmniej raz w roku.

- Zauważamy, że mężczyźni chętniej przystępują do badań, gdy mogą je wykonać jednego dnia w jednym miejscu. Klinika Demeter oferuje kompleksową Profilaktykę 360 dla mężczyzn. Nie czekajmy aż coś się wydarzy i zasięgajmy porad lekarzy. Im wcześniej poznamy chorobę, tym skuteczniej możemy z nią walczyć - mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.