Dziś, 11 grudnia, przypada VII Ogólnopolski Dzień Szczepień czyli finał akcji edukacyjno-informacyjnej, która trwa od kwietnia. Z tej okazji w Warszawie odbywa się konferencja naukowa.

Reklama

Izabela Kucharska - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego poinformowała, że zgodnie z nowelizacją dwóch ustaw finansowanie szczepień przechodzi do Narodowego Funduszu Zdrowia. Według niej, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi możliwe będzie włączenie do obowiązkowego kalendarza szczepień przeciwko pneumokokom. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem od 2017 roku tej szczepionki dzieciom do lat dwóch. Podkreśliła, że w przyszłym roku będą niewielkie zmiany w kalendarzu szczepień. W 14. roku życia dodatkowo włączone będzie szczepienie przeciwko krztuścowi oraz zastąpiona stara szczepionka przeciwko polio nowoczesną, do produkcji której nie używa się już żywych drobnoustrojów.

Profesor Ewa Bernatowska z Centrum Zdrowia Dziecka mówi, że eksperci rekomendują przede wszystkim wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciwko pneumokokom. Tłumaczy, że w wyniku zakażeń tymi drobnoustrojami najmłodsze dzieci bardzo często chorują, między innymi na zapalenie uszu czy zapalenie płuc. Natomiast osoby starsze często umierają z powodu zapalenia płuc. Podkreśla, że obowiązkowe przyjmowanie tych szczepionek przez dzieci spowoduje ochronę całego społeczeństwa.

Profesor Teresa Jackowska dodaje, że w Stanach Zjednoczonych wprowadzono szczepienia przeciwko pneumokokom osób powyżej 50. roku życia.

Obecnie w Polsce bezpłatne szczepi się przeciwko pneumokokom i ospie dzieci z tak zwanych grup ryzyka.

Reklama