Profesor Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreśla, że kleszczowe zapalenie mózgu to ciężka choroba, która na początku ma przebieg podobny do grypy, ale może prowadzić do bardzo groźnych neurologicznych powikłań, a nawet śmierci: Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu są szczepienia. Konieczne są 3 dawki. Druga dawka powinna być podana po 2-3 miesiącach, a trzecia - po 5-12 miesiącach. Możliwe jest też przyspieszenie cyklu szczepień.

Reklama

Szczepionka jest zalecana, ale nierefundowana. Koszt jednej dawki to około stu złotych. Szczepić powinny się osoby zawodowo narażone na kontakt z kleszczami, na przykład leśnicy oraz osoby, które aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, w lesie czy w parkach. W ubiegłym roku na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało w Polsce ponad 200 osób.

W tym tygodniu zainaugurowano kampanię "Kleszczowe Zapalenie Mózgu - Szczepimy! Zapobiegamy!". Akcja informacyjna będzie prowadzona głównie w internecie, emitowany będzie też spot radiowy. Kampania potrwa do końca czerwca.