Tabletki przeciwbólowe tak, ale nie na dłuższą metę

Choć na pozór nasze zęby mogą wydawać się zdrowe, wcale nie musi tak być. To, że coś w jamie ustnej dzieje się nie tak, możemy odczuć już w samolocie. - Przyczyną bólu mogą być małe pęcherzyki powietrza, które zostały uwięzione w nieprawidłowo wypełnionych kanałach zębów. W wyniku gwałtownej zmiany ciśnienia powodują one rozpieranie tkanek około wierzchołkowych, a to może powodować dotkliwy ból. Podobnych odczuć mogą spodziewać się osoby nurkujące na dużych głębokościach - ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. Ból zębów przy zmianach ciśnienia może być też oznaką stanu zapalnego miazgi oraz ubytków próchnicowych. Nie lekceważmy tego zwłaszcza, jeśli marzymy o przygodzie z nurkowaniem i chcemy z bliska zobaczyć rafę koralową.
Jeśli nie wiemy, co jest przyczyną naszych dolegliwości, zażyjmy lek przeciwbólowy zawierający kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. W przeciwieństwie do tabletek z paracetamolem, działają one również w stanach zapalnych. - Ale pamiętajmy, że stosowanie leków przeciwbólowych nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę, gdyż mogą spowodować poważne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a także uszkodzić nerki i prowadzić do anemii. Dlatego jeśli ból będzie nam doskwierał wciąż po wylądowaniu samolotu, powinniśmy odwiedzić najbliższego stomatologa - dodaje lek. stom. Monika Stachowicz.

Reklama

Plombę możesz sam założyć

W nagłym przypadku, gdy zwiedzamy egzotyczne kraje i o dentystę trudno, a ukruszył się nam ząb, bądź wypadnie plomba, wcale nie musimy od razu przerywać urlopu. Od niedawna w aptekach dostępne są tymczasowe wypełnienia do samodzielnego założenia. - W sytuacjach awaryjnych, kiedy nie mamy możliwości skorzystać z pomocy stomatologa, to najlepsze rozwiązanie. Tymczasowy opatrunek szczelnie zamyka ząb do czterech tygodni. Zabezpiecza go przed nadwrażliwością na zimno, bakteriami i resztkami jedzenia, a także chroni język i policzki przed ostrymi krawędziami szkliwa - dodaje dentystka.

Tymczasowe plomby mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. A ich aplikacja jest bardzo prosta. Wyciska się niewielką ilość preparatu i nakłada szpatułką na zęba. Następnie delikatnie należy zagryźć zęby, by wypełnienie dopasowało się do zgryzu. I tak już po kilkunastu minutach można ponownie jeść i pić, a także cieszyć się wakacjami!

Ze złamanym lub wybitym zębem pędź do stomatologa

Z wybitym zębem nie można zwlekać z wizytą u dentysty, bo już po dwóch godzinach od urazu może dojść wysuszenia komórek ozębnej i cementu korzeniowego. Wówczas replantacja zęba jest niemożliwa. Dlatego w przypadku wybicia zęba, należy go przemyć zimną wodą i przechowywać w wilgotnym środowisku - do czasu aż nie usiądziemy na fotelu dentystycznym. Najlepsza do tego jest sól fizjologiczna, ale podobne właściwości do niej ma też mleko i ślina. Warto pamiętać, by nie chwytać go za korzeń, a za koronę. W przeciwnym razie możemy uszkodzić włókna ozębnej, co uniemożliwi replantację.

Podobnie należy postępować w przypadku złamanego zęba - umieśćmy go w wilgotnym środowisku i pędźmy do stomatologa. W wielu sytuacjach odłamane fragmenty zęba mogą zostać z powrotem przyklejone.

Reklama

Nie nabaw się nadwrażliwości zębów

Wakacje to czas, kiedy spożywamy więcej lodów i zimnych napojów. Drastyczna zmiana temperatury osłabia nasze szkliwo, które może nawet popękać odsłaniając strukturę zęba. Wówczas ubytki w szkliwie mogą powodować przeszywający ból. - Zębina, która znajduje się pod szkliwem zbudowana jest z licznych kanalików wypełnionych płynem, który przesyła bodźce do miazgi - ośrodka nerwowego zęba, co skutkuje odczuwaniem bólu zęba - wyjaśnia stomatolog.

Stomatolodzy zalecają, by stosować pasty do zębów z fluorem, który tworzy ochronną warstwę na powierzchni zębów. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo zębów i tym samym zwiększa odporność na działanie szkodliwych bodźców zewnętrznych. Dodatkowo chroni też szyjki zębów przed próchnicą. Inną pastą przeciwdziałającą nadwrażliwości zębów jest pasta zawierająca recaldent. Przywraca ona równowagę mineralną w jamie ustnej, uwalnia wapń i fosfor, które wbudowują się w zęby i neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie płytki nazębnej.

Przed nadwrażliwością możemy uchronić nasze zęby podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Zabieg lakierowania preparatem z fluorem jest bezbolesny i przynosi natychmiastowy efekt.

Gazowane napoje to wróg nr 1 twoich zębów

Specjaliści szczególnie przestrzegają przed spożywaniem gazowanych napojów, które zawierają w sobie kwas fosforowy, węglowy i cytrynowy, a także spore ilości cukru. - Składniki te powodują demineralizację szkliwa, czyli jego rozpuszczanie. Dzieje się tak wówczas, kiedy pH jamy ustnej z bezpiecznego poziomu- 6,5 spada poniżej 5,6. Przez częste picie gazowanych i słodkich napojów, krytyczny stan pH utrzymuje się przez dłuższy czas, co prowadzi do powstawania próchnicy - przestrzega lek. stom. Monika Stachowicz.

Miej zawsze przy sobie gumy do żucia

O zęby na wakacjach powinniśmy dbać tak samo jak w domu. Zatem starajmy się je myć po każdym posiłku i używajmy nici dentystycznych. - Jeśli akurat wypoczywamy na plaży, bądź jesteśmy na wycieczce i nie mamy możliwości umycia zębów, żujmy gumę. Dzięki zawartemu w niej ksylitolowi, sztucznemu środkowi słodzącemu, wytwarza się więcej śliny, która stanowi samoistną ochronę przed demineralizacją szkliwa. Jest ona bogata w jony wapnia, fosforu i wodorowęglany, podwyższa pH jamy ustnej i zapobiega wystąpieniu fazy kwaśnej - mówi dentystka. Ślina przyspiesza oczyszczanie resztek jedzenia z jamy ustnej, neutralizuje kwasy organiczne, które produkowane są przez bakterie płytki nazębnej, a jej składniki ułatwiają remineralizację szkliwa.

Pamiętajmy, że żucie gumy nie powinno trwać więcej niż 20 minut. W przeciwnym razie obciążymy układ stomatognatyczny.

Odwiedzając swojego stomatologa przed urlopem zaoszczędzisz pieniądze

Nie ulega wątpliwości, że zęby powinien skontrolować stomatolog przed naszym urlopem. Dzięki temu nie tylko unikniemy przykrych niespodzianek podczas wypoczynku, ale i zaoszczędzimy pieniądze. W zachodnich krajach za usługi dentystyczne płaci się krocie. Zabiegi dentystyczne mogą być nawet kilka razy droższe niż w Polsce. - Osoby, które mają częste problemy z zębami, powinny zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W wielu krajach należących do Unii Europejskiej umożliwia ona bezpłatne leczenie lub częściowy zwrot jego kosztów. Ale nie wszędzie. Wyjątkami są m.in. Hiszpania, Malta, Włochy, Bułgaria i Norwegia - wyjaśnia dentystka.