Pracownicy służby zdrowia ostrzegają, że na Hawajach pojawiły się nowe przypadki zachorowania na nieuleczalną rzeżączkę. Wywołująca chorobę bakteria - HO41 - jest oporna na działanie antybiotyków. Po raz pierwszy, w 2011 roku, zakaziła się nią Japonka. Następnie, w maju 2011 roku, nieuleczalną rzeżączkę zdiagnozowano u młodej kobiety na Hawajach, a obecnie mówi się o kolejnych dwóch zachorowaniach. Lekooporną bakterią zakażeni byli także mieszkańcy Kalifornii i Norwegii.

Reklama

Dlatego obecnie eksperci szukają funduszy (około 54 miliony dolarów) na badania, które pomogą opracować antybiotyk na odporny szczep bakterii. Obawiają się bowiem, że "superbakteria" może być groźniejsza od wirusa HIV. Łatwo i szybko przenosi się drogą płciową, a u zakażonych osób może wywołać wstrząs septyczny, który zabija już po kilku dniach od zakażenia.

Jak podaje "Daily Mail", rzeżączka jest w Ameryce Północnej drugą najczęściej zgłaszaną infekcją przenoszoną drogą płciową. Jest szczególnie powszechne wśród osób w wieku od 15 do 24 lat.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>