Program jest kierowany do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, personelu medycznego szpitali oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ich rodziców. Dotyczy zagrożeń związanych z zakażeniami HCV. W bezpłatnych testach na obecność wirusa będą mogli wziąć udział mieszkańcy Warszawy, Bydgoszczy i Wrocławia.

Reklama

HCV wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Choroba ta nawet przez kilkadziesiąt lat może przebiegać bezobjawowo, natomiast nierozpoznana prowadzi do poważnych zmian wątrobowych, marskości wątroby i raka wątroby, dlatego określa się ją mianem "cichego zabójcy".

"Pacjenci zdiagnozowani i leczeni to w Polsce wierzchołek góry lodowej" - podkreśliła Małgorzata Pawłowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wieku Rozwojowego w Bydgoszczy. Poinformowała, że tylko u ok. 20-25 proc. chorych zakażenie HCV jest ostre - ustępuje ono następnie spontanicznie bez przechodzenia w stan chroniczny. Z kolei zakażenia w 80 proc. przypadków przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczne objawy: osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne. Dodała także, że do tej pory nie została wynaleziona szczepionka na wirusa.

Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński zaznaczył, że chociaż do ok.80 proc. zakażeń w Polsce dochodzi w szpitalach, to zarazić się wirusem można także podczas wizyty u kosmetyczki, fryzjera, przy używaniu wspólnej szczoteczki do zębów, maszynki do golenia. Podkreślił, że program ma uświadomić społeczeństwu zagrożenia związane z wirusem HCV, ograniczyć jego przenoszenie się.

Wirus HCV został wykryty w 1989 roku. Zakażonych HCV na świecie - według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) - jest od 170-200 mln osób, co stanowi 3 proc. populacji. Liczba ludzi zakażonych wirusem co roku zwiększa się o kolejne 3-4 miliony - podaje organizacja. W Polsce zakażeni stanowią ok. 1,9 proc. populacji.

Wirus przenosi się głównie przez krew. Szacuje się, że w Polsce 80 proc. zakażeń HCV jest skutkiem zabiegów medycznych, zwłaszcza drobnych jak zastrzyki lub pobieranie krwi. Do grup ryzyka należą osoby, którym przetaczano krew lub preparaty krwiopodobne przed 1993 rokiem, kilkukrotnie hospitalizowani, pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji narażeni na urazy, narkomani, osoby, które mają tatuaże.Z kolei wirus nie przenosi się przez: kichanie, kaszel, trzymanie się za ręce, całowanie się, używanie tej samej wanny, toalety, prysznica, spożywanie żywności przygotowanej przez osobę zakażoną HCV, trzymanie kogoś w objęciach, pływanie w tym samym zbiorniku wodnym.

Autorami Pilotażowego Programu Profilaktyki Zakażeń HCV "STOP! HCV" są Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Polska Grupa Ekspertów HCV. W jego ramach uruchomiono portal www.stophcv.pl