Akcja jest organizowana przez Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) i Kapitułę Nagrody Zaufania "Złoty OTIS". Badania będą wykonywane w laboratoriach diagnostycznych.

Reklama

Wirusowe zapalenie wątroby typu C nawet przez kilkadziesiąt lat może przebiegać bezobjawowo, natomiast nierozpoznana choroba prowadzi do poważnych zmian - marskości wątroby i raka wątroby. "Szacuje się, że około 700 tys. osób w Polsce jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C" - podkreślają organizatorzy akcji.

"W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C większość osób zarażonych nie jest świadoma swojej choroby. Głównie dlatego, że nie wykonujemy badań diagnostycznych" - podkreśliła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz. "W ramach akcji jesteśmy przygotowani do bezpłatnego przebadania około 4 tysięcy osób w 30 miastach Polski" - zaznaczyła.

Więcej informacji o akcji można znaleźć m.in. na stronie www.kidl.org.pl

Wirus HCV został wykryty w 1989 roku. Zakażonych HCV na świecie - według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) - jest od 170-200 mln osób, co stanowi 3 proc. populacji. Liczba ludzi zakażonych wirusem co roku zwiększa się o kolejne 3-4 miliony - podaje organizacja. W Polsce zakażeni stanowią ok. 1,9 proc. populacji.

Wirus przenosi się głównie przez krew. Szacuje się, że w Polsce 80 proc. zakażeń HCV jest skutkiem zabiegów medycznych, zwłaszcza drobnych jak zastrzyki lub pobieranie krwi. Do grup ryzyka należą osoby, którym przetaczano krew lub preparaty krwiopodobne przed 1993 rokiem, kilkukrotnie hospitalizowani, pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji narażeni na urazy, narkomani, osoby, które mają tatuaże.

Z kolei wirus nie przenosi się przez: kichanie, kaszel, trzymanie się za ręce, całowanie się, używanie tej samej wanny, toalety, prysznica, spożywanie żywności przygotowanej przez osobę zakażoną HCV, pływanie w tym samym zbiorniku wodnym.