NFZ przekazuje do wiadomości publicznej jedynie listę podmiotów, które dostały kontrakt. Każda placówka starająca się o kontrakt ma do spełnienia kryteria wymagane i dodatkowe. Jeśli chodzi o kryteria wymagane to spełniliśmy wszystkie. W przypadku kryteriów dodatkowych nie spełniliśmy jednego kryterium - podjazd dla niepełnosprawnych zamiast wymaganego nachylenia 5 stopni ma kąt nachylenia 8 stopni - powiedział kierownik poradni Andrzej Grzybowski.

Reklama

Dodał, że NFZ poinformował o kryteriach na dwa tygodnie przed złożeniem ofert. Gdyby było to wcześniej, być może udałoby się spełnić warunek dotyczący odpowiednich parametrów podjazdu. Dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska dodała, że budynek podlega opiece konserwatorskiej i nie można wprowadzać w nim zmian.

Według niej, poradnia ma pod opieką 175 dzieci z ośrodka, ich podstawowym problemem jest dysfunkcja wzroku. To jest jaskra, zaćma, zanik nerwów, wysoka krótkowzroczność, bezsoczewkowość, brak gałek - cały czas było to monitorowane przez okulistę. Staramy się utrzymać resztki widzenia u tych dzieci, pozbawienie ich tej opieki doprowadzi do całkowitej ślepoty. Nie wyobrażam sobie wożenia tych dzieci do okulisty poza ośrodek - dodała Tomaszewska.

Rzeczniczka wielkopolskiego NFZ Marta Banaszak powiedziała PAP, że oferta tej placówki spełniała wszystkie kryteria, jednak liczba punktów, jakie otrzymała ona w rankingu nie była wystarczająca do uzyskania kontraktu i tym samym świadczyć usługi w ramach ubezpieczenia.Podkreśliła, że trwa analiza potrzeb zdrowotnych w województwie i możliwości finansowych NFZ. W najbliższych dniach ogłaszane będą konkursy uzupełniające, choć na razie nie wiadomo, jakie usługi medyczne będą dokupywane.

Oferent może się odwołać od decyzji NFZ. Andrzej Grzybowski złożył już odwołanie.

Reklama

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach kształcą się dzieci i młodzież do 24. roku życia. W placówce mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka.

Trwa ładowanie wpisu