4 tysiące – tyle osób w całej Europie przebadali naukowcy, zanim doszli do wniosku, że osoby, które przyjmują codziennie aspirynę są dwukrotnie bardziej narażone na utratę wzroku związaną z zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) – donosi brytyjski dziennik „Daily Telegraph”.

Reklama

Holenderscy uczeni, którzy prowadzili te badania, zastrzegają, że nie stwierdzili bezpośredniego związku między działaniem aspiryny a występowaniem AMD. Ich zdaniem jednak można podejrzewać, że przyczyn tego schorzenia należałoby upatrywać raczej w częstotliwości przyjmowania środków przeciwbólowych. Czyli im więcej ich łykamy, tym więcej ryzykujemy.

Z drugiej strony nie można też zapominać o prozdrowotnych właściwościach aspiryny. Naukowcy udowodnili, że przyjmowana w niewielkich dawkach zmniejsza ryzyko występowania zawałów serca i udarów mózgu. Niektóre badania sugerują również, że aspiryna może minimalizować również ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Zwyrodnienie plamki żółtej dotyka starszych wiekiem, ale zdaniem prowadzących badania uczonych z Akademickiego Centrum Naukowego w Holandii warto myśleć o tym wcześniej i nie nadużywać bez potrzeby leków przeciwbólowych.