Choroby siatkówki, takie jak AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia czy barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, wreszcie będzie można pokonać. Taką nadzieję daje odkrycie naukowców z Schepens Eye Research Institute w Bostonie.

Reklama

Badacze do eksperymentu użyli komórek skóry pobranych od specjalnych czerwonych laboratoryjnych myszek. Wybrali akurat taki rodzaj, aby łatwiej było śledzić im później aktywność czerwonych mysich komórek w oku. Przez ponad miesiąc przygotowywali je w laboratorium, traktując chemicznymi substancjami i zmuszając je do zamiany w komórki macierzyste. Następnie przeszczepili je do oka z uszkodzoną soczewką.

Wynik przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Mysie komórki w cztery do sześciu tygodni przejęły funkcje komórek soczewki i uzupełniły ubytki w oku. Aby potwierdzić, czy działają jak należy, naukowcy przeprowadzili szereg testów. Uzyskane ze skóry komórki soczewki przeszły wszystkie badania bezbłędnie.

Zdaniem naukowców, metoda ta, po dopracowaniu, pozwoli przywrócić wzrok pacjentom cierpiącym na najróżniejsze schorzenia siatkówki.

Tylko w Polsce jest od pół miliona do 700 tysięcy osób niewidomych i niedowidzących. Dokładna liczba nie jest znana.

Badania naukowców z Bostonu opublikowano w internetowym magazynie naukowym "Public Library of Science" ("PLoS ONE").