Specjalistka przytoczyła te dane podczas konferencji prasowej zapowiadającej czwartą edycję Festiwalu "Black or White" w Krakowie. Wydarzenie ma zwracać uwagę na jeden z najbardziej, według medyków, podstępnych nowotworów.

Reklama

Z powodu nieoczywistych objawów nowotworów neuroendokrynnych, zwanych NET, oraz nieświadomości pacjentów i niewystarczającej czujności lekarzy diagnostyka tych nowotworów jest wydłużona. - Diagnoza często jest stawiana wtedy, kiedy nowotwór jest w zaawansowanym stadium i niejednokrotnie daje przerzuty – wyjaśniła Anna Sowa-Staszczak, kierująca Ośrodkiem Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Guzy neuroendokrynne rozwijają się z komórek neuroendokrynnych, które rozproszone są w całym ciele człowieka, choć najczęściej zajmują układ pokarmowy. Występują częściej niż rak trzustki czy żołądka. Wśród pierwszych objawów często są zmiany skórne – zaczerwienienie twarzy i innych części ciała.

Najważniejszym punktem Festiwalu "Black or White", i tym, na który organizatorzy zwracają szczególną uwagę, jest koncert – odbędzie się on w sobotę w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Widowisko zostało przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Guzów Neuroendokrynnych NET, który przypada w niedzielę.

Reklama

Sobotni koncert ma charakter charytatywny. - Całość środków ze sprzedaży biletów, tak jak w latach poprzednich, zostanie przekazana Szpitalowi Uniwersyteckiemu – powiedziała PAP kierownik Ośrodka Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego. Darowizna trafi do szpitalnej Kliniki Endokrynologii. Zostanie przeznaczona m.in. na zakup środków służących do diagnozy nowotworów neuroendokrynnych i leczenia chorych na nie.

Reklama

Podczas wieczoru w ICE Kraków wystąpią m.in. Grażyna Łobaszewska, Natalia Niemen, folkowa grupa Holeviaters i zespół Akustyczna OpeRacja, którego współzałożycielką jest dr hab. Anna Sowa-Staszczak. Zgodnie z zapowiedziami artyści ci wykonają piosenki z własnego repertuaru, ale też każdy z nich ma podczas występu uwzględnić jeden z autorskich utworów zespołu Akustyczna OpeRacja.

- Jako autorka tekstów (dla Akustycznej OpeRacji – PAP) sama jestem ciekawa aranżacji – przyznała kierownik Ośrodka Medycyny Nuklearnej Endokrynologii SU.

Również w ramach festiwalu 5 grudnia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Akademii Prądnicki Senior odbędzie się spotkanie dla osób starszych na temat nowotworów neuroendokrynnych. Z kolei dla lekarzy rodzinnych, internistów, endokrynologów, gastrologów i innych specjalistów zainteresowanych tematem nowotworów neuroendokrynnych, diagnostyką endokrynologiczną i wykorzystaniem medycyny nuklearnej w praktyce klinicznej przewidziano na 23 listopada szkolenie w Katedrze Medycyny Sądowej w Krakowie.