Od 4 do 24 czerwca obchodzone są Dni Walki z Rakiem. Z tej okazji resort zdrowia przypomniał, że chorobom nowotworowym mogą zapobiec przede wszystkim zdrowy tryb życia i profilaktyka. Dzięki badaniom profilaktycznym chorzy mogą wcześnie wykryć raka, co daje im szansę na całkowite wyleczenie. Z tego powodu warto wykonywać m.in. badania mammograficzne, cytologiczne oraz kolonoskopowe.

Reklama

- Skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć terapię. Dzisiaj głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby - przypomina ministerstwo. Zaapelowało o nielekceważenie żadnych objawów pogorszenia stanu zdrowia i konsultowanie ich z lekarzem.

- Nie istnieje żaden pewny, sprawdzony sposób na uniknięcie zachorowania na nowotwór. To, czy zachorujemy na raka, zależy od naszych genów, wieku i stylu życia. Jednak wbrew powszechnej opinii tylko niewielka część z chorób nowotworowych rozwija się w wyniku dziedziczenia. Większość z nich to efekt długotrwałego gromadzenia uszkodzeń DNA. Zdrowy tryb życia może redukować ilość tych uszkodzeń - przypomina ministerstwo.

Od 2 do 4 proc. wszystkich nowotworów ma związek z piciem alkoholu - zwiększa on ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi. Z kolei rak płuca występuje niemal wyłącznie u palaczy i osób narażonych na bierne palenie tytoniu. - Jednoczesne picie i palenie powoduje wielokrotne zwiększenie ryzyka zachorowania (np. rak krtani występuje ponad 300 razy częściej u osób nadużywających obu substancji) - zaznacza MZ.

Niebezpieczne jest także promieniowanie UV, które zwiększa ryzyko powstania nowotworów skóry. Z tego powodu należy unikać długiej ekspozycji na słońce, stosować kremy z filtrem i nie korzystać z solariów. Należy także unikać czynników o udowodnionym charakterze kancerogennym, np. azbestu.

Resort zachęca natomiast do aktywności fizycznej - badania potwierdzają, że szczupła sylwetka pozwala uniknąć do 20 proc. nowotworów związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ważna jest także zbilansowana dieta, która powinna dostarczać prawidłowej ilości energii i poszczególnych składników pokarmowych (należy jeść świeże warzywa i owoce oraz ograniczyć czerwone mięso).

Niektórym nowotworom można zapobiegać także dzięki szczepieniom. Dostępne są np. szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, który może prowadzić do rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

W 2014 r. w Polsce odnotowano 159,2 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory oraz ponad 95,6 tys. zgonów spowodowanych tymi schorzeniami. Tym samym nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w Polsce – odpowiadają za 27 proc. zgonów wśród mężczyzn i 24 proc. zgonów u kobiet.