Po spotkaniu Arłukowicz powiedział, że w systemie leczenia nowotworów konieczne są pilne zmiany. Chodzi nie tylko o zmiany w finansowaniu i organizacji, ale także wprowadzenie standaryzacji w tego typu lecznictwie. Minister powołał cztery zespoły robocze, które w ciągu kilku najbliższych tygodni mają wypracować szczegóły planu naprawczego dla polskiej onkologii.

Reklama

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, profesor Jacek Jassem, który brał udział w rozmowie z Bartoszem Arłukowiczem powiedział IAR, że spotkanie daje nadzieję, iż zmiany zostaną wprowadzone, a system leczenia usprawniony.
- Specjaliści biorący udział w rozmowie z ministrem zaproponowali kilka pomysłów, ze strony kierownictwa resortu też padły ciekawe propozycje - mówił Informacyjnej Agencji Radiowej prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Profesor Jassem przypomniał, że towarzystwo, które reprezentuje, proponuje Strategię dla Polskiej Onkologii. Będzie w niej propozycja lepszego wydawania pieniędzy na leczenie raka. Przykładem takim może być podawanie chemii w warunkach ambulatoryjnych a nie w szpitalu, gdzie doba kosztuje pięćset złotych.

Onkolodzy tłumaczą, że leczenie raka w początkowej fazie jest wielokrotnie tańsze od terapii w zaawansowanym stadium. Rak wcześnie wykryty można wyleczyć operacyjnie za kilka tysięcy złotych, natomiast zaawansowany nowotwór wymaga chemioterapii oraz radioterapii i jego leczenie jest wielokrotnie droższe.