Jedynie w tym roku rak piersi zostanie wykryty u ponad 1 mln kobiet, ale jest on coraz bardziej skutecznie leczony - zwraca uwagę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z okazji przypadającego 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.

Reklama

Październik na całym świecie jest miesiącem walki z rakiem piersi. Po raku płuca jest to drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy.

W krajach Unii Europejskiej rak piersi jest wykrywany co dwie minuty. W Polsce rokrocznie odnotowuje się około 15 tys. nowych zachorowań, ale coraz więcej kobiet udaje się wyleczyć. Skuteczność leczenia tego nowotworu wzrosła w naszym kraju do 75 proc. Jeszcze większa jest w USA, gdzie sięga już 90 proc.

Rak piersi ma stać się w USA choroba wyleczalną. National Breast Cancer Coalition uruchomiła w USA Artemis Project, którego celem jest wyeliminowanie tej choroby do 2020 r.

Reklama

- Również w Polsce uzyskujemy coraz lepsze efekty leczenia. Wiele Polek chorych na raka piersi ma szansę przeżyć 20 lat - zapewnia prof. Tadeusz Pieńkowski, szef kliniki onkologicznej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku pod Warszawą.

Reklama

O skuteczności leczenia decyduje przede wszystkim wczesne wykrycie nowotworu. Jest to możliwe dzięki regularnemu poddawaniu się mammografii, zalecanej głównie kobietom po 50. roku życia. Powinny one wykonywać takie badanie co dwa lata. U kobiet w wieku 50-69 lat jest to badanie bezpłatne (w ramach tzw. skriningu, czyli badań przesiewowych). Młodsze kobiety ze względu na gęsto utkanie piersi powinny poddawać się badaniom USG. Zaleca się również, by naprzemiennie wykonywały one mammografię i USG.

Rak piersi rozwija się w gruczołach mlekowych piersi lub w przewodach doprowadzających mleko do brodawek. Gdy jest ograniczony jedynie do tkanki tłuszczowej piersi, jest to wczesna postać choroby. Jeśli nawet nacieka na sąsiadujące tkanki ściany klatki piersiowej jest to wciąż rak miejscowo zaawansowany. Gdy natomiast pojawia się w innych narządach, np. w wątrobie lub płucach, określany jest jako nowotwór z przerzutami albo jako choroba uogólniona.

Najlepiej rokuje rak przedinwazyjny (in situ), który nie rozprzestrzenia się do innych tkanek. Wykonywa jest wtedy operacja oszczędzająca piersi (skojarzona z radioterapią) lub mastektomia (amputacja piersi) połączona z biopsją węzła wartowniczego.

W przypadku raka inwazyjnego musi być stosowane leczenie bardziej agresywne. Przede wszystkim wykonywana jest operacja oszczędzająca lub amputacja całej piersi. Oprócz tego często wymagana jest radioterapia oraz chemioterapia, hormonoterapia i tzw. terapia celowana.

Według National Breast Cancer Coalition wykorzystanie wszystkich metod wykrywania i leczenia raka piersi sprawi, że przestanie być on chorobą śmiertelna i stanie się schorzeniem przewlekłym podobnie jak cukrzyca.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>