Niemowlę ma odruchy:

  • chwytania - gdy dotknie się czymś dłoni niemowlęcia, paluszki zaciskają się wokół obiektu;
  • ssania - gdy dotknie się warg niemowlęcia np. brodawką sutkową, niemowlę zaczyna instynktownie ssać;
  • kroczenia - gdy podtrzyma się niemowlę pod pachami, zaczyna ono wykonywać ruchy przypominające kroki.
  • odruch Moro pojawia się w odpowiedzi na gwałtowne ruchy lub hałas.
Reklama

Jak wygląda odruch Moro?

W reakcji na coś, co wywołuje strach (np. hałas, nagła zmiana temperatury, nieprzewidywalny ruch rodzica ) niemowlę rozrzuca rączki, wstrzymuje oddech, a następnie przyciąga kończyny do siebie i robi wydech. Często pojawia się wówczas płacz.

Odruch Moro, nazywany odruchem obejmowania, to instynktowna reakcja niemowlaka na zagrożenie. W jego trakcie następuje wyrzut hormonów stresu – kortyzolu i adrenaliny, wzrost ciśnienia krwi i przyspieszone bicie serca. Przypomina odruch walki i ucieczki w sytuacji zagrożenia.

Co jeśli u dziecka po narodzinach nie obserwujemy odruchu Moro?

Brak odruchu Moro u noworodka i niemowlaka w pierwszym półroczu życia powinien wzbudzić niepokój. Malec musi być dokładnie przebadany pod kątem neurologicznym. Przyczyną mogą być choroby i zaburzenia neurologiczne, w tym rdzeniowy zanik mięśni (SMA), problemy z mózgiem lub rdzeniem kręgowym.

Kiedy odruch Moro zanika?

Odruch Moro obserwuje się nawet u dziecka w życiu płodowym i utrzymuje się on do 4.-6. miesiąca życia. Niekiedy przechodzi w odruch wzdrygnięcia, także w reakcji na stres.

Odruch Moro zanika stopniowo, zmniejszając swoją intensywność i częstotliwość. Jeśli utrzymuje się po 6. miesiącu życia dziecka, mamy do czynienia z przetrwałym odruchem Moro, który może prowadzić do wytworzenia nieprawidłowej, zbyt silnej i przesadzonej reakcji na bodziec stresowy.