Badanie krwi u niemowlaka nie jest wykonywane rutynowo. Muszą być do tego wskazania, jak brak apetytu, wolny wzrost dziecka, bóle brzucha, częsty płacz bez wyraźnej przyczyny lub gdy podejrzewamy alergię.

Niemowlakowi można pobrać krew z palca, żyły (z nadgarstka, okolicy dołu łokciowego), pięty lub – najrzadziej, głównie w warunkach szpitalnych – z głowy. U najmłodszych dzieci, do 6. miesiąca życia zazwyczaj pobiera się krew z piętki. Wiele zależy od tego, ile krwi jest potrzebnej do analizy konkretnego parametru i czy wybrane miejsce wkłucia dostarczy takiej ilości.

Badanie krwi u niemowlaka wymaga współpracy rodziców z personelem medycznym. Warto więc wybrać placówkę, do której mamy zaufanie.

Reklama

Jak przygotować niemowlę do badania krwi?

Reklama
  • Niemowlę nie musi być na czczo. Najlepiej jest nakarmić je około pół godziny przed pobraniem krwi, by było spokojne.
  • Trzeba zmienić dziecku pieluszkę, założyć wygodne ubranie, mieć miękki koc do opatulenia – wszystko po to, by niemowlę czuło się komfortowo.
  • Nie zapomnijmy o smoczku, jeśli niemowlę go używa.
  • Jeśli krew będzie pobierana z palca, rozgrzej rączki dziecka.

Podczas pobrania krwi, mama lub tata powinni trzymać je na rękach i mówić do niego, coś nucić albo zabawiać ulubioną zabawką. Dziecko powinno być spokojne. Najlepiej jest odwrócić jego uwagę, co ułatwi personelowi medycznemu pobranie krwi.

Po pobraniu krwi trzeba uciskać miejsce wkłucia przez 5-7 minut, by uniknąć siniaków.

Uwaga! Jeśli po kilku próbach nie uda się pobrać dziecku krwi, należy zrezygnować z tego i spróbować w innym terminie.

Pewnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na usługę tzw. domowego pobierania krwi. Znajome otoczenie, brak stresu związanego z wizytą w przychodni sprawią, że niemowlę będzie spokojniejsze i pobieranie krwi łatwiejsze.