Zamieszczone w madryckiej gazecie wnioski z różnych badań dowodzą, że choć najmłodsi również chorują na Covid-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa, to jej przebieg jest u nich znacznie łagodniejszy niż u starszych pacjentów.

Reklama

Wśród cytowanych badań jest studium szwajcarskiego kardiologa Franka Ruschitzki, który w badaniach z udziałem dzieci potwierdził, że kluczowy dla ich większej odporności na infekcję koronawirusem jest lepszy stan ich naczyń krwionośnych.

Ekspert z uniwersytetu w Zurychu wykazał, że głównie dzięki lepszej jakości śródbłonka w naczyniach krwionośnych u najmłodszych pacjentów rzadko pojawiają się zakrzepy, które są jednym z groźnych objawów Covid-19, nierzadko prowadzącym do zgonu.

“El Mundo” wskazuje też na badania innych uczonych, m.in. z Wielkiej Brytanii i Australii, którzy wysnuli podobne wnioski, co Ruschitzka.

- Ta będąca na razie tylko hipotezą teoria tłumaczy jednak już teraz, dlaczego osoby z nadciśnieniem, cukrzycą lub (innymi) chorobami niszczącymi naczynia krwionośne, są najbardziej podatne na najcięższe formy Covid-19 – podsumowała dr Marisa Navarro, pediatra z Uniwersyteckiego Szpitala Gregorio Maranon w Madrycie.

Reklama