Drobnych wypadków w domu nie da się uniknąć - najmłodsi bywają bardzo ciekawscy i na tyle aktywni, że nawet chwilowe spuszczenie ich z oka może skończyć się siniakiem lub otarciem. Pierwszą pomoc w przypadku takich urazów można przeprowadzić samodzielnie, przy użyciu środków z domowej apteczki.

Reklama

Stłuczenia i zasinienia

Dzieciństwo nie może obyć się bez stłuczeń i siniaków, a najmłodsi mają wiele okazji, żeby nabić sobie guzy. W trakcie uderzenia, np. o podłoże, naruszone zostają tkanki, wywołując obrzęk i krwiak, czyli znany nam siniak. Co zrobić, kiedy dziecko uderzy się lub przewróci? Przede wszystkim warto schłodzić miejsce stłuczenia przy pomocy kostek lodu zawiniętych w chustkę lub woreczek. Można posmarować je również maścią chłodzącą zawierającą arnikę, np. Maścią Niedźwiedzią POLARNY LÓD. Chłodzenie stłuczenia powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, zatrzymując narastający obrzęk i zasinienie.

Skaleczenia, zadrapania, otarcia

Reklama

W trakcie zabawy nietrudno również o lekkie skaleczenie lub otarcie. W przypadku delikatnych zranień ryzyko dostania się brudu lub bakterii do głębszych warstw skóry jest minimalne, dlatego najczęściej wystarczy przemyć miejsce otarcia lub skaleczenia wodą, a jego okolice wodą i mydłem. Można również zdezynfekować ranę obmywając ją jodyną, wodą utlenioną lub środkiem odkażającym pamiętając przy tym, aby takie preparaty stosować bezpośrednio na ranę. Nie polewajmy rany spirytusem salicylowym, ponieważ przy głębszych skaleczeniach może powodować uszkodzenia tkanek. Po zakończeniu tych czynności na miejsce zranienia możemy przykleić plaster z opatrunkiem. W przypadku głębszych ran, utkwienia w niej przedmiotów lub zabrudzenia rany konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

Oparzenia

Ruchliwe dziecko łatwo może oparzyć się o gorące przedmioty, np. przez dotknięcie rozgrzanego czajnika lub kiedy pryśnie na nie gorący olej podczas gotowania. Jeśli oparzenie jest powierzchowne, obejmuje jedynie zaczerwienienie naskórka i nie pojawiają się na nim pęcherze (co świadczy o poparzeniu głębszych warstw skóry), powinno się od razu schłodzić miejsce oparzenia, umieszczając je pod strumieniem bieżącej, zimnej wody na nie więcej niż kwadrans. W przypadku lekkich oparzeń nie jest konieczne zakładanie opatrunku. Dla złagodzenia objawów i schłodzenia miejsca oparzenia można zastosować preparaty chłodzące.

Z lekkimi urazami dzieci można poradzić sobie w domu. Ważne jest jednak przede wszystkim to, aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom - nie spuszczać pociechy z oka podczas zabawy, zabezpieczyć w domu ostre krawędzie i nie zostawiać w zasięgu wzroku gorących przedmiotów oraz detergentów. Nie zapominajmy również o tym, że poważniejsze urazy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.