Niektóre kobiety nie potrafią jednak zrelaksować się w domu. Dopiero, kiedy wybiorą się na wycieczkę, czują, że wracają im siły witalne. Czy jednak dłuższe wyprawy są bezpieczne dla ciężarnej? O czym powinna pamiętać przyszła mama, wybierając się na urlop?

Reklama

Planujemy z głową

Kobieta w stanie błogosławionym musi zmagać się z wieloma trudnościami – również zdrowotnymi. Ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu. Dlatego tak ważny jest odpoczynek. Kobieta musi też przez 9 miesięcy zbierać siły na nowe wyzwanie, jakim jest opieka nad niemowlakiem. Dlatego, jeśli pragnie wyjechać na urlop i nie ma istotnych przeciwwskazań do podróży, to należy jej to umożliwić.

Zanim jednak walizki zostaną spakowane, warto zastanowić się nad miejscem odpoczynku. Kraje tropikalne, w których panują bardzo wysokie temperatury, nie są wskazane dla kobiet w ciąży – zbyt silne nasłonecznienie może zaszkodzić zarówno mamie, jak i dziecku (sprawdź, dlaczego upały są tak niebezpieczne dla zdrowia: https://portal.abczdrowie.pl/upal-niebezpieczny-dla-zdrowia-jak-nie-dac-sie-pokonac-wysokim-temperaturom). Podobnie zresztą rzecz ma się z bardzo zimnymi miejscami – te również powinna omijać szerokim łukiem rodzina spodziewająca się dziecka. Przyszła mama powinna też unikać atrakcji, które wiążą się ze znacznym wzrostem lub spadkiem ciśnienia, np. nurkowanie. Niewskazane jest, by kobieta w ciąży jechała do krajów, w których obowiązują dodatkowe szczepienia lub panuje wysokie ryzyko zakażenia jakąś chorobą. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie warunki sanitarne występują w interesującym nas kraju. Jeśli okaże się, że w trakcie urlopu niemożliwe będzie zachowanie odpowiednich zasad higieny i może być utrudniony dostęp do pomocy medycznej, to wówczas lepszym pomysłem będzie odłożenie wyjazdu na inny czas.

Po wybraniu miejsca urlopu, kolejnym krokiem powinien być wybór transportu. Jeśli chcemy wyjechać za granicę, to wydawałoby się, że najlepszym środkiem lokomocji będzie samolot. Niestety, taki sposób podróżowania nie zawsze jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Niewskazane jest latanie w pierwszym i ostatnim trymestrze. Najlepszym czasem na podróż samolotem jest drugi trymestr. Jednak podczas rezerwacji biletu należy dopytać, czy przewoźnik nie wymaga dodatkowych zaświadczeń od lekarza.

Znacznie lepszym pomysłem niż samolot, może okazać się pociąg. Należałoby jednak postarać się o rezerwację miejsca w pociągu z wagonem sypialnym i restauracyjnym, by w razie potrzeby przyszła mama mogła się zdrzemnąć lub zjeść coś pożywnego. Jeśli nie koleje, to dobrym rozwiązaniem może być też własny samochód. Pamiętajmy jednak o tym, by wcześniej zaplanować trasę. Podczas opracowywania drogi, należy wziąć pod uwagę bliskość punktów medycznych oraz miejsca, w których będzie można bezpiecznie urządzić postój.

Co zabrać ze sobą?

Bez względu na to, gdzie się wybieramy, należy pamiętać o zabraniu ze sobą aktualnych badań, karty ciąży, a także zaświadczenia o grupie krwi. Oczywiście zabieramy ze sobą dokumenty tożsamości. Jest to niezbędne na wypadek wizyty w szpitalu.

To, co zabieramy ze sobą, jest w dużej mierze uzależnione od tego, gdzie jedziemy. Jeśli np. będzie to ciepłe miejsce, nie można zapomnieć o kremie z wysokim filtrem, nakryciu głowy, parasolu oraz zwiewnych ubraniach (koniecznie należy kryć brzuch przed słońcem).

Przeciwwskazanie

Dłuższy urlop służy każdemu, a przede wszystkim młodej mamie. Jeśli jednak ciąża jest mnoga lub istnieje duże ryzyko porodu przedwczesnego, lepiej zrezygnować z odległych wojaży (więcej informacji na temat ciąży mnogiej znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-mnoga). Nawet w przypadku, gdy ciąża przebiega "książkowo", ale kobieta nie czuje się dobrze tuż przed wyjazdem, to również należy poważnie zastanowić się nad rezygnacją z wycieczki.

Przed każdym planowanym urlopem przyszła mama powinna skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badań, będzie on mógł stwierdzić, czy dłuższy wyjazd nie zaszkodzi mamie i dziecku.