Oprócz książki, która zachęca do jedzenia warzyw i owoców oraz do wspólnego rodzinnego gotowania, przedszkolaki otrzymały barwne fartuszki, których mogą używać przy przygotowaniu posiłków. Do rodziców zaadresowano natomiast fachową informację dotyczącą zdrowej diety dla dziecka i całej rodziny.

Reklama

Wśród proponowanych w książce kucharskiej potraw są m.in. czekoladowa babka z burakami na niedzielny podwieczorek, szpinakowe naleśniki, gruszkowiec z czekoladą i orzechami oraz krem z dyni z mleczkiem kokosowym.

Dotycząca zdrowego żywienia kampania społeczna "Małe Ogródki" ruszyła w Tychach na początku tego roku. Dwanaście przedszkoli od wiosny uprawia własne warzywa i owoce oraz uczy swoich wychowanków przygotowywania zdrowych posiłków w salach przedszkolnych.

- Teraz przeszliśmy z przedszkolnych ogródków do domowych i przedszkolnych kuchni, a do aspektu żywieniowego dołączyliśmy ogólny - ekologiczny. Wraz z obszarem tematycznym rośnie również zainteresowanie naszym programem wśród przedszkoli. Na wiosnę dołączą do nas cztery kolejne placówki - powiedziała jedna z inicjatorek tyskiego projektu Katarzyna Woch.

Książkę kucharską wydano dzięki połączeniu sił z ogólnopolską kampanią Zdrowy Przedszkolak.org oraz przy pomocy międzygminnej spółki Master, zajmującej się gospodarką odpadami i energetyką. - Mamy nadzieję, że książka zainteresuje tyskie rodziny zdrowym gotowaniem i będzie pretekstem do rodzinnej zabawy w kuchni - powiedziała Iwona Ciepał z miejscowego magistratu.

Reklama

W nietypowej publikacji znalazło się m.in. opowiadanie "O chłopcu, który nie chciał jeść warzyw", a także porady dotyczące segregacji odpadów kuchennych oraz przepisy kuchni naturalnej, autorstwa specjalistów portalu Zdrowyprzedszkolak.org.

Reklama

W ramach współpracy obu kampanii zorganizowano też szkolenie skierowane do pedagogów, dyrektorów i osób odpowiedzialnych za żywienie w tyskich przedszkolach. Część z uczestników zdecydowała się na przystąpienie do programu Zdrowy Przedszkolak.org i stosowanie zasad promowanych przez program już tej jesieni.

W przyszłym roku, wiosną, tyskie ogródki zostaną uruchomione ponownie po zimowej przerwie. Uprawy zostaną nieco zmodyfikowane na podstawie tegorocznych doświadczeń osób prowadzących projekt w przedszkolach. Niektóre placówki zdecydowały się dodatkowo na rozbudowanie ogródków we własnym zakresie.

Planowane jest także przygotowanie opracowania "Małe Ogródki - know-how", opisującego krok po kroku sposób założenia, źródła finansowania oraz zasady programu. Publikacja będzie dostępna w internecie i może służyć innym miastom i organizacjom jako przykład promocji zdrowego żywienia.