Cholesterol HDL

Skrót HDL oznacza high density lipoproteins, czyli lipoproteiny wysokiej gęstości. Jest to frakcja cholesterolu, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, zapobiegając poważnym chorobom.

Jaka jest rola HDL w naszym organizmie? Otóż odpowiada on za eliminację złego cholesterolu ze ścian naczyń, z tkanek obwodowych, a także innych frakcji lipidowych. HDL wychwytuje nadmiar złego cholesterolu, czyli LDL, a następnie transportuje go do wątroby. Tam szkodliwy cholesterol jest unieszkodliwiany. HDL chroni nas przed schorzeniami serca, zapobiega miażdżycy, nie pozwala odkładać się tłuszczowi na ściankach naczyń krwionośnych.

Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem, powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu HDL w naszym organizmie. Możemy to uczynić poprzez systematyczną aktywność fizyczną, zerwanie z nałogiem tytoniowym oraz ograniczenie alkoholu. Oczywiście nie musimy całkowicie wyeliminować napojów wyskokowych z diety, niektóre ich rodzaje, np. czerwone wino, w małych ilościach służą naszemu zdrowiu. Zatroszczmy się również o odpowiednią dietę – nadwaga z pewnością nie sprzyja zwiększeniu poziomu HDL w organizmie (więcej informacji o „dobrym cholesterolu” znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-hdl).

Reklama

Pamiętajmy też, że na poziom dobrego cholesterolu wpływa czynnik genetyczny. Jeśli podczas badań okaże się, że jest on zbyt niski, to prawdopodobnie odziedziczyliśmy to po naszych przodkach. Częste choroby serca w rodzinie to sygnał, że powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie.

Cholesterol LDL

LDL to tzw. zły cholesterol – low density lipoproteins, a więc lipoproteiny o niskiej gęstości. Jest on wykorzystywany przy budowie hormonów steroidowych, błon komórkowych, kwasów żółciowych. Jeśli jest go zbyt dużo w naszym organizmie, wówczas odkłada się na ścianach tętnic i tworzy tzw. blaszki miażdżycowe, co prowadzi do ich zwężenia. Prowadzi to do zaburzeń pracy układu krwionośnego. Zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych (jeżeli chcesz wiedzieć więcej o cholesterolu LDL, zajrzyj na stronę: https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-ldl).

Jak możemy zapobiec nadmiarowi złego cholesterolu? Podobnie jak w przypadku HDL, powinniśmy zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Dobrym pomysłem będzie udanie się na basen lub przejażdżkę rowerową. Bieganie również pomaga obniżyć poziom LDL.

Reklama

Bardzo istotne dla zachowania właściwego poziomu cholesterolu jest zachowanie zasad zdrowego odżywania. Postarajmy się częściej spożywać produkty z błonnikiem oraz niską ilością tłuszczów nasyconych. Jeśli mamy problem z nadwagą bądź otyłością, to powinniśmy zrobić wszystko, by zrzucić zbędne kilogramy. Odchudzanie pozwala zmniejszyć ilość złego cholesterolu LDL.

Jeżeli zależy nam na zachowaniu właściwego poziomu cholesterolu, to powinniśmy też porzucić zgubne nałogi, a przede wszystkim palenie papierosów. Kiedy zerwiemy z paleniem, nasz organizm odwdzięczy się nam znacznie lepszymi wynikami badań. Tak jak już to zostało wspomniane, małe dawki alkoholu nie powinny nam zaszkodzić. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać, stosujmy się w tym przypadku do zasady: co za dużo, to nie zdrowo.

Cholesterol pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, przede wszystkim pozwala mu prawidłowo funkcjonować. Jednak przez nieodpowiednią dietę i tryb życia możemy niebezpiecznie podnieść jego poziom. Dlatego też, aby zapobiec wielu chorobom, postarajmy się właściwie dbać o zdrowie.