"Otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku i stanowi istotny problem społeczny w krajach wysoko rozwiniętych. W Polsce rozpoznaje się nadmierną masę ciała u około 15 procent dzieci, a otyłość u 4 procent i stale obserwuje się tendencje zwyżkową; problem nadwagi i otyłości dotyka coraz młodszych, nawet dwuletnich dzieci" - podkreśliła doktor Danuta Kurylak ze szpitala w Bydgoszczy, która koordynuje program w regionie kujawsko-pomorskim.

Reklama

Młodzi pacjenci kierowani są na leczenie przez pielęgniarki szkolne, nauczycieli oraz lekarzy rodzinnych. Objęte programem dzieci w wieku od 2 do 18 lat zyskują szansę na zmianę dotychczasowych, szkodliwych przyzwyczajeń żywieniowych.

U osób, które mają podwyższony wskaźnik masy ciała, wykonywane są badania, m.in. poziomu cholesterolu, trójglicerydów, leptyny i glukozy. W ten sposób wykrywa się stany przedcukrzycowe czy zaburzenia hormonalne. Uczestnicy programu są badani również pod kątem zaburzeń ortopedycznych, korzystają z porad psychologa i dietetyka, a każdy z pacjentów objęty jest programem przez 2 lata.

W ramach realizacji projektu prowadzona jest również edukacja w zakresie prawidłowych zachowań zdrowotnych. W spotkaniach edukacyjnych, oprócz dzieci i rodziców, biorą udział także nauczyciele oraz szkolne pielęgniarki. Szkolenia poprowadzą lekarze chorób metabolicznych, dietetycy, psychologowie oraz rehabilitanci.Projekt realizowany jest przez dwa szpitale: Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Brudzińskiego w Bydgoszczy oraz przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku na ten cel 210 tys. zł.

Dotychczasowe doświadczenia z wdrażania programu są pozytywne: w ubiegłym roku objęto nim w Kujawsko-Pomorskiem prawie półtora tysiąca dzieci i młodzieży. Zarejestrowani uczestnicy schudli w tym czasie łącznie o prawie pół tony.