Czym jest nowotwór jądra?
Nowotwór jądra to niekontrolowany rozrost komórek, które tworzą guz. Jeśli nie zostanie wykryty w porę, może prowadzić do przerzutów na inne organy, w tym płuca, wątrobę, a nawet mózg. Jak tłumaczy dr n. med. Łukasz Kupis, urolog i androlog, "rokowanie w raku jądra jest dobre, szczególnie gdy choroba wykryta jest na wczesnym etapie”.
Objawy, których nie można ignorować
Najczęstsze symptomy raka jądra to:
- bezbolesne powiększenie jądra,
- twardsza, cięższa lub obrzęknięta struktura,
- bezbolesna masa nieruchoma względem jądra.
Jeśli zauważysz takie zmiany, nie zwlekaj. Konsultacja z lekarzem POZ i badania diagnostyczne, takie jak analiza markerów nowotworowych, mogą uratować życie – podkreśla ekspert NFZ.
Samobadanie – prosty klucz do zdrowia
Samobadanie jąder to nawyk, który każdy mężczyzna powinien wprowadzić od 15. roku życia. Najlepiej wykonywać je podczas kąpieli, gdy skóra jest rozluźniona. Poznaj naturalną budowę swoich jąder, aby zauważyć każdą zmianę.
Leczenie i płodność
Diagnoza raka jądra to nie koniec męskości. Choć leczenie często wymaga usunięcia chorego jądra (orchidektomii), możliwa jest suplementacja testosteronu, aby przywrócić równowagę hormonalną – wyjaśnia dr Kupis.
Zabezpieczenie płodności przed leczeniem, np. poprzez krioprezerwację nasienia, jest kluczowe. Niestety, aż 50 proc. pacjentów już w momencie diagnozy ma obniżoną liczbę plemników, co może wpłynąć na przyszłe starania o potomstwo.
Profilaktyka
NFZ przypomina, że zdrowy styl życia i regularne badania to najskuteczniejsza broń w walce z nowotworami. Oto podstawowe zasady:
- nie pal i ogranicz alkohol,
- dbaj o zdrową dietę i aktywność fizyczną,
- chroń się przed słońcem,
- wykonuj samobadanie jąder raz w miesiącu, po 40. roku życia badaj prostatę.