Wraz z wiosną do życia budzą się… kleszcze. Niestety, odpowiadają one za groźne choroby odkleszczowe, takie jak np. odkleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, babeszjoza czy borelioza. Niestety, szacuje się, że w Polsce około 30 proc. kleszczy jest zainfekowanych minimum jednym patogenem odpowiedzialnym za rozwój chorób odkleszczowych. Za sprawą zmian klimatycznych i łagodniejszych zim ich aktywność może trwać przez cały rok.

Reklama

Kleszcze często trudno jest wykryć. Są bardzo małe i mogą pozostawać niewidoczne, szczególnie jeśli przywiązują się do skóry w trudnych do zauważenia miejscach, takich jak np. włosy.

Ponadto, niektóre choroby przenoszone przez kleszcze, takie jak borelioza, mogą mieć długi okres inkubacji, co oznacza, że objawy mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie od ukąszenia. To z kolei utrudnia ich powiązanie z konkretnym zdarzeniem – w tym przypadku ukąszeniem.

Reklama
Reklama

Niektóre choroby przenoszone przez kleszcze, takie jak zapalenie mózgu mogą też prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych.

Warto znać objawy chorób odkleszczowych, by w porę na nie zareagować. Jakie objawy daje borelioza – jedna z najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze?

Jak rozpoznać boreliozę? Objawy boreliozy

Borelioza to choroba zakaźna wywołana przez bakterie - krętki Borrelia burgdorferi. Objawy choroby często obejmują skórę, stawy, układ nerwowy i serce. Choć dla choroby charakterystyczny jest rumień wędrujący - nie pojawia się on u każdego.

Jakie są objawy boreliozy? Objawy boreliozy to, oprócz rumienia, również porażenie nerwu twarzowego, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, przewlekłe zapalenie stawów czy korzeniowe zespoły bólowe. Wśród niecharakterystycznych objawów boreliozy są natomiast uczucie osłabienia i zmęczenia, pogorszenie pamięci, zaburzenia snu i trudności w koncentracji.

Różne objawy w różnych stadiach boreliozy

Borelioza zazwyczaj występuje w stadiach. Każde z nich cechują inne objawy kliniczne.

  • Stadium wczesne ograniczone charakteryzuje się zmianą pierwotną, czyli rumieniem wędrującym. Rzadziej jest to pojedynczy guzek czy ziarniniak limfocytowy skóry.
  • Stadium wczesne rozsiane (określane również narządowym) pojawia się w drugiej kolejności. W ciągu kilku tygodni od zakażenia może dojść do wczesnego rozsiewu krętków do narządów. Wówczas objawami są liczne pierścieniowate wtórne rumienie wędrujące, gorączka, osłabienie, bóle mięśniowe oraz bóle głowy. Wówczas mogą pojawić się także objawy ze strony serca w postaci ostrego zaburzenia rytmu i szczególnie bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia. W tym stadium mogą pojawić się także objawy ze strony stawów (zapalenie jednego lub kilku dużych stawów – np. kolanowego, skokowego, łokciowego), a także ze strony układu nerwowego – np. w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (wówczas może wystąpić gorączka, bóle głowy, sztywność karku, nadwrażliwość na bodźce), a także zapalenie nerwu lub porażenia nerwu twarzowego lub innych nerwów czaszkowych.
  • Stadium późne występuje zazwyczaj po upływie kilku miesięcy lub nawet kilku lat od pierwotnego zakażenia. Może dawać ono objawy ze strony różnych narządów i układów.

Leczenie boreliozy

Im wcześniej jest wykryta borelioza – tym lepiej. Szybciej można bowiem wdrożyć niezbędne leczenie. Leczenie boreliozy ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie zakażenia krętkami.

Chorobę zwalcza się antybiotykami, a do tego często stosuje się leczenie objawowe, które pozwala złagodzić dolegliwości towarzyszące. Przy zapaleniu stawów mogą to być np. niesteroidowe leki przeciwzapalne.