Kiedy możesz podejrzewać alergię?

Reklama

Możesz mieć astmę jeżeli:

1. Zbyt długo kaszlesz, szczególnie po wyjściu na zimne powietrze lub po serdecznym śmiechu,

2. Mimo młodego wieku zaczynasz sapać i kasłać po wysiłku,

3. Budzisz się w nocy z powodu kaszlu i tzw. grania w płucach – pacjenci nazywają to „orkiestrą w płucach”.

Natomiast alergię możesz mieć, jeżeli:

1. Cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok ze ściekaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła,

2. Rzadko gorączkujesz, kiedy jesteś przeziębiony,

3. Masz napady kichania lub swędzenia nosa,

4. Swędzą cię oczy, często je trzesz.

Dlaczego należy się skonsultować z alergologiem?

Wizyta u lekarza oraz rozpoznanie alergenu da szansę na:

1. Skuteczne odczulanie – bo to jedyna dotychczas metoda długotrwałego „uśpienia” alergicznych genów,

2. Właściwe zdiagnozowanie przyczyny ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Podobne dolegliwości może powodować, np. refluks. Według tegorocznych zaleceń konsensusu ARIA (Europejskie zalecenia w postępowaniu z alergicznym nieżytem nosa) w leczeniu alergii należy unikać antyhistaminików wywierających wpływ na mózg. Dłuższe ich stosowanie może utrudniać zapamiętywanie, powodować nadmierną senność w ciągu dnia. A wtedy trudno się uczyć, koncentrować się w pracy czy za kierownicą. Ranking leków, które nie powinny mieć negatywnego wpływu na wzrost masy ciała czy mózg, jest następujący: desloratadyna, fexofenadyna i loratadyna.

W Stanach Zjednoczonych tylko po loratadynie i desloratadynie piloci mogą prowadzić samoloty. Tymczasem ciągle są popularne leki przeciwhistaminowe, tzw. starej generacji: ketotifen, prometazyna, clemastin czy przereklamowany fenspirid. Leki te obarczone są ewidentnym działaniem uspokajającym, osłabiają zapamiętywanie i koncentrację. W USA były częstą przyczyną wypadków samochodowych. Farmakolodzy mówią, że ta grupa leków ma małą skuteczność i tyle potencjalnych działań niepożądanych, iż nie spełniają obecnych wymogów leku bezpiecznego i skutecznego. Pozostały na rynku, jako leki do doraźnego podania w przypadkach nagłej reakcji uczuleniowej.

Reklama

3. Stwierdzenie, czy nie występuje zagrożenie astmą. Wywiad zebrany od pacjenta oraz prawidłowo wykonane badanie spirometryczne (pomiar przepływu powietrza w oskrzelach w czasie spokojnego oddychania, gwałtownego oddychania oraz oddychania po leku rozkurczającym oskrzela), dadzą odpowiedź na to pytanie.

4. Uzyskanie odpowiedzi, czy astma rozpoznana przez lekarza rodzinnego jest rzeczywiście astmą a jeśli tak – czy zalecone leki kontrolują chorobę, a pacjent przyjmuje je prawidłowo.Kilka praktycznych informacji dla osób z alergią:

1. Osoby z alergią skórną powinny być prowadzone przy współpracy dwóch specjalistów: dermatologa i alergologa. Tylko tak prowadzona terapia może uchronić osoby z pokrzywką czy świądem skóry od przedawkowania sterydów w maściach oraz leków uspokajających.

2. Jeśli musisz być leczony długotrwale – a tak jest szczególnie w przypadku astmy oskrzelowej – dowiedz się o chorobie jak najwięcej, abyś był partnerem dla lekarza. Stosuj stale lek przeciwzapalny: steryd i/lub lek antyleukotrienowy. Jeśli masz kaszel albo duszności – weź doraźnie lek rozkurczowy. Jeśli potrzebujesz go częściej niż 2 razy w tygodniu, zaczynasz uporczywie chrząkać lub tracisz głos – zgłoś się do lekarza, bo twoja astma wymaga zmiany leczenia. Jeśli masz kłopoty z oceną swojej astmy – możesz poprosić lekarza o przepisanie leku łączonego, gdzie w jednym inhalatorze masz i steryd, i lek rozkurczowy.

3. Jeśli musisz długotrwale brać lek przeciwhistaminowy, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby wybrał taki preparat, który nie spowoduje dodatkowych problemów zdrowotnych. Pamiętaj, że tylko oryginalne leki są bezpieczne, szczególnie u maluchów i mogą być, bez ryzyka powikłań, stosowane nawet przez kilka lat. Takie badania posiadają jedynie preparaty oryginalne.

4. Jeśli twój katar wymaga długotrwałego przyjmowania kropli sterydowych do nosa (np. z powodu przewlekłego nieżytu nosa, szczególnie z uporczywym jego przytkaniem czy polipami) – rozważ z lekarzem ich bezpieczeństwo. Obecnie za najbezpieczniejsze preparaty uważa się tzw. pirośluzany: mometazonu lub flutikazonu.

5. Jeśli jesteś w ciąży, porozmawiaj z alergologiem, co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko alergii u dziecka. Jeśli jesteś też alergikiem – nie przerywaj leczenia bez konsultacji z alergologiem.