Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Choroby zakaźne idą do Polski z Ukrainy? Ostrzeżenie WHO

15 września 2014, 00:55
Szczepienia ochronne niemal całkowicie wyeliminowały tę chorobę, jednak rosnąca popularność ruchów antyszczepionkowych i liczba ich zwolenników stwarza zagrożenie jej odrodzenia się. Zwłaszcza, jeśli błonica dotrze do nas z zewnątrz. Wywoływana jest przez bakterie - maczugowiec - przenoszące się drogą kropelkową. Jej najczęstsza postać, dyfteryt, atakuje węzły chłonne szyi. Występuje również odmiana infekująca krtań, czyli inaczej dławiec albo krup, która nieleczona może skutkować nawet uduszeniem się. Błonica charakteryzuje się bowiem sporym obrzękiem zainfekowanych miejsc oraz zatruciem innych organów toksyną produkowaną przez bakterie. Zakażenie to może prowadzić nawet do zapalenia martwiczego serca, co grozi śmiercią...
Szczepienia ochronne niemal całkowicie wyeliminowały tę chorobę, jednak rosnąca popularność ruchów antyszczepionkowych i liczba ich zwolenników stwarza zagrożenie jej odrodzenia się. Zwłaszcza, jeśli błonica dotrze do nas z zewnątrz. Wywoływana jest przez bakterie - maczugowiec - przenoszące się drogą kropelkową. Jej najczęstsza postać, dyfteryt, atakuje węzły chłonne szyi. Występuje również odmiana infekująca krtań, czyli inaczej dławiec albo krup, która nieleczona może skutkować nawet uduszeniem się. Błonica charakteryzuje się bowiem sporym obrzękiem zainfekowanych miejsc oraz zatruciem innych organów toksyną produkowaną przez bakterie. Zakażenie to może prowadzić nawet do zapalenia martwiczego serca, co grozi śmiercią... / Shutterstock
Służba zdrowia w wielu miejscach nie istnieje, brakuje leków, skończyły się zapasy szczepionek - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), komentując sytuację na Ukrainie. Uchodźcy uciekają na zachód z ogarniętego wojną wschodu. W pobliżu granicy z Polską mogą pojawić się ogniska groźnych chorób zakaźnych. Na co powinny przygotować się nasze służby medyczne?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
choroba choroby Odra zakażenie HIV gruźlica błonica świnka Różyczka polio ospa choroby zakaźne

Powiązane

Reklama

Komentarze(8)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Stan
  2014-09-15 04:17:50
  No cóż, Państwo Polskie zamiast leczyć swoje dzieci, będzie za free leczyło tych z UPA - do czego to doprowadziliście?
  0
 • Polak
  2014-09-15 08:24:54
  Czy to nie jest czasami wojna zakażeniami. ?
  0
 • quirdiple
  2014-09-15 14:58:41
  Pierwsza zasada: należy obrzezać wszystkich od 63-ego roku wzwyż. oni roznoszą wirusy i bakterie mimo, że sami nie chorują.
  0
 • ko
  2014-09-15 08:24:26
  Podobnie jest z zagrożeniem ze strony Rosji, gdzie ponoć wychodowano lekooporne mutacje niemal wszystkich znanych chorób. Mimo to, obywatele Rosji mogą swobodnie podróżować po tzw. Strefie przygranicznej.
  1
 • dziadek
  2014-09-15 16:52:23
  Nic im nie będzie,opieka zdrowotna w takim stanie w Polsce już jest od dwudziestu lat,a że ludzie umierają z powodu zapalenia wyrostka,a kogo to obchodzi.A ile samobójstw,dwa razy tyle ofiar co z wypadków drogowych.O drogach się mówi bo można karać mandatami /okradać społeczeństwo/,o samobójcach już nie bo na nich zarobić nie idzie/leczyć depresję /to straty .Łajdacki kraj.
  0
 • LK.
  2014-09-15 08:59:34
  JEST bardzo źle z leczeniem , a będzie jeszcze gorzej ,tragedi
  0
 • Krzysztof
  2019-05-29 12:46:57
  Ja
  0
 • Krzysztof
  2019-05-29 12:55:25
  Ja pracuję na budowie jest tam wielu ukraińskich budowlańców. Ich poziom kultury higieny osobistej jest straszny!!! Naczynia sztućce są jedynie płukane. Mycie się po pracy to też rzadkie zjawisko. Brud brud brud. MIESZKAMY W EUROPIE CZY sowieckim spodzie????
  0
Reklama

Zobacz więcej

Reklama