Warszawa
Reklama

10 pytań o antybiotyki. To trzeba wiedzieć

18 lutego 2014, 23:03
Nazwa „antybiotyk” pochodzi od greckich słów: „anti” (przeciw) i „bios” (życie). Oddaje mechanizm działania leków: zabijanie żywych bakterii, bez szkody dla zdrowych komórek. Wyróżnia się antybiotyki bakteriobójcze (uśmiercają komórki drobnoustrojów) i bakteriostatyczne (zmieniają metabolizm bakterii, tak że nie mogą się rozmnażać i rozprzestrzeniać)
Nazwa „antybiotyk” pochodzi od greckich słów: „anti” (przeciw) i „bios” (życie). Oddaje mechanizm działania leków: zabijanie żywych bakterii, bez szkody dla zdrowych komórek. Wyróżnia się antybiotyki bakteriobójcze (uśmiercają komórki drobnoustrojów) i bakteriostatyczne (zmieniają metabolizm bakterii, tak że nie mogą się rozmnażać i rozprzestrzeniać) / Shutterstock
Pierwszym antybiotykiem była penicylina, odkryta niespełna sto lat temu. Od tego czasu powstało wiele leków wyspecjalizowanych w walce z bardzo groźnymi bakteriami. Choć wiele im zawdzięczamy, to mogą być także niebezpieczne. Poznaj kilka faktów na temat antybiotyków.

Powiązane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama