Mimo że nowa klasa leków na odchudzanie, stały się w ostatnich latach niezwykle popularne na całym świecie, niewiele badań dotyczyło ich działania na najmłodszych pacjentów.

Otyłość wśród dzieci wciąż rośnie

"Otyłość wśród dzieci wzrosła czterokrotnie od 1990 roku" - podaje Światowa Organizacja Zdrowia, a wciąż brakuje regularnie przepisywanych leków na ten problem. Badanie, sfinansowane przez Novo Nordisk, dotyczyło liraglutydu (sprzedawanego pod nazwą Saxenda). Było to pierwsze badanie, które sprawdzało jego wpływ na dzieci poniżej 12. roku życia.

Reklama

Wyniki badania

W badaniu wzięło udział 82 dzieci w wieku od 6 do 12 lat z otyłością. Część z nich otrzymywała codzienne zastrzyki liraglutydu, podczas gdy inni dostali placebo. Po roku leczenia 46 procent dzieci z grupy przyjmującej lek odnotowało spadek wskaźnika masy ciała (BMI) o co najmniej pięć procent. W grupie placebo tylko dziewięć procent dzieci osiągnęło taki wynik.

Skutki uboczne

Niektóre dzieci przyjmujące liraglutyd zgłaszały skutki uboczne, takie jak wymioty i nudności, podobne do tych, które doświadczają dorośli. Główna autorka badania, Claudia Fox z Uniwersytetu Minnesoty, podkreśliła, że dotychczas dzieciom z otyłością sugerowano jedynie "bardziej się starać" w zakresie diety i aktywności fizycznej. Nowe wyniki budzą nadzieję, że w przyszłości lek może pomóc im prowadzić zdrowsze życie.

Jednak nie wszyscy eksperci są przekonani, że takie rozwiązanie jest optymalne. Stephen Burgess z Uniwersytetu Cambridge zauważył, że choć leczenie farmakologiczne nie jest idealnym rozwiązaniem problemu otyłości u dzieci, to wyniki badania pokazują, że może ono zmienić kierunek przyrostu masy ciała u najmłodszych pacjentów. Dodał, że efekty leczenia utrzymywały się nawet po jego zakończeniu.

Reklama

Ostrzeżenia ekspertów

Z kolei Simon Cork z Uniwersytetu Anglia Ruskin ostrzegł, że stosowanie leków na odchudzanie, które hamują apetyt, może wpłynąć na zahamowanie wzrostu u dzieci. W badaniu nie odnotowano takiego efektu, jednak Cork podkreślił, że konieczne są dalsze długoterminowe badania, aby upewnić się, że tłumienie apetytu nie wpłynie negatywnie na rozwój dzieci w przyszłości.