W dzisiejszym dynamicznym świecie, pełnym wyzwań i napięć, troska o zdrowie staje się priorytetem dla wielu osób. Mimo najlepszych intencji i prób prowadzenia zdrowego stylu życia, dieta nie zawsze dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Suplementacja staje się więc nieocenionym narzędziem w zapewnieniu nam optymalnego stanu zdrowia.

Reklama

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Czym jest jabłczan magnezu?

Jabłczan magnezu to nic innego jak magnez w jednej z najlepiej przyswajalnych form. Jabłczan magnezu powstaje w wyniku połączenia kwasu jabłkowego i magnezu, a dokładniej - dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego i dwóch cząsteczek magnezu. W takiej postaci nie ma zapachu ani smaku i jest łatwy w dawkowaniu.

Reklama

Magnez nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Bierze on udział w dziesiątkach procesów zachodzących w organizmie. Z tego względu niedobór tego pierwiastka może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Jabłczan magnezu – właściwości

Jabłczan magnezu pozytywnie wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Wsparcie dla układu nerwowego

Magnez odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Pomaga regulować pracę neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów w mózgu. Suplementacja magnezu może również pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i funkcji poznawczych.

Wzmacnia mięśnie i kości

Magnez jest niezbędny dla zdrowia mięśni i kości. Wspomaga proces przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni, co jest kluczowe dla skurczów mięśniowych i relaksacji. Jest również istotny dla mineralizacji kości i może pomagać w zapobieganiu osteoporozie.

Produkcja energii

Kwas jabłkowy, będący składnikiem jabłczanu magnezu, uczestniczy w cyklu Krebsa, co wspomaga produkcję energii na poziomie komórkowym. Suplementacja jabłczanu magnezu może więc zwiększyć poziom energii, co może okazać się wskazane szczególnie u osób cierpiących na chroniczne zmęczenie.

Wsparcie dla układu sercowo-naczyniowego

Magnez pomaga regulować rytm serca i ciśnienie krwi. Odpowiednia suplementacja magnezu może wspierać zdrowie serca i naczyń krwionośnych zmniejszając ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych.

Redukcja bólu i stanów zapalnych

Jabłczan magnezu może być pomocny w łagodzeniu bólu mięśniowego i stawowego, co jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na fibromialgię lub inne schorzenia związane z przewlekłym bólem.

Jabłczan magnezu – wskazania

Jak można wywnioskować z powyższych właściwości - wskazań do stosowania jabłczanu magnezu jest sporo. Suplementacja jabłczanu magnezu polecana jest m.in. w przypadku nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, spadków nastroju, wzmożonej pracy umysłowej i fizycznej, a także w przypadku silnego i przewlekłego stresu.

Przed suplementacją jabłczanu magnezu należy jednak skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie zbyt dużej dawki może okazać się wręcz śmiertelne! Ostrożność w suplementowaniu jabłczanu magnezu powinny także zachować osoby borykające się z cukrzycą, chorobami jelit, chorobami serca lub nerek. Nie powinny one przyjmować magnezu bez konsultacji z lekarzem.