Cennik usług dietetycznych przygotowany przez dietetycy.org.pl jasno pokazuje, że osoby, które chcą korzystać z usług specjalistów muszą przygotować się na spore wydatki. W tym roku średnia cena za wstępną konsultację u dietetyka wynosi 189 zł. Do tego dochodzą konsultacje kontrolne ze średnią ceną 138 zł oraz przygotowanie jadłospisu. Tygodniowy plan żywieniowy kosztuje średnio 182 zł, zaś dwutygodniowy 266 zł. Dietetyk może wykonać również pomiary ciała, które kosztują około 90 zł.

Reklama

Plany żywieniowe i przepisy na NFZ - jak to działa?

Powyższe kwoty jasno pokazują, że korzystając z usług dietetyka tylko przez jeden miesiąc, zapłacimy przynajmniej 700 zł. Dla wielu osób taki wydatek nie mieści się w domowym budżecie, przez co nie podejmują żadnych działań mających na celu poprawę sposobu odżywiania. Z pomocą przychodzi jednak strona diety.nfz.gov.pl, z której według Rynku Zdrowia korzysta już blisko milion osób. W serwisie udostępniono kilkanaście planów żywieniowych dla osób mających konkretne potrzeby lub zmagających się z określonymi chorobami przewlekłymi.

Wszystkie plany i porady są dostępne za darmo. Aby móc z nich skorzystać, wystarczy założyć konto na stronie. Plany opierają się na diecie DASH, która każdego roku znajduje się na liście najzdrowszych diet świata. W tym roku uplasowała się na drugim miejscu rankingu prowadzonego przez magazyn “US News & World Report". DASH opiera się na warzywach, owocach, produktach niskotłuszczowych, pełnoziarnistych zbożach, strączkach, rybach, owocach morza, chudym drobiu, orzechach, nasionach i olejach roślinnych. Osoby stosujące się do jej założeń powinny ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, cukru i soli. Dieta DASH pomaga w leczeniu nadciśnienia, zaburzeń lipidowych, cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Reklama

Jak stworzyć swój własny plan żywieniowy?

Serwis NFZ udostępnił aż 18 planów żywieniowych:

1. Classic,

2. Nadwaga i otyłość,

3. Wege,

4. Cukrzyca,

5. Hashimoto,

6. Depresja,

7. Zaparcia,

8. Nadciśnienie,

9. Senior,

10. Rodzina,

11. PCOS,

12. Osteoporoza,

13. Dna moczanowa,

14. Kamica żółciowa,

15. Nadczynność tarczycy,

16. Odporność,

17. Sport,

18. Celiakia.

W każdym przypadku istnieje możliwość pobrania próbnego planu żywieniowego na 3 dni. Osoby, które chcą pójść o krok dalej, mogą stworzyć swój indywidualny plan. Pula przepisów przygotowanych przez dietetyków wynosi aż 9 tys. Po założeniu konta i uzupełnieniu informacji, otrzymamy jadłospis na 28 dni. Jak dokładnie to wygląda?

  • Pierwszym krokiem po założeniu konta jest obliczenie BMI. Użytkownik musi podać takie dane jak płeć, wiek, wzrost, masę ciała i określić swój poziom aktywności. Na podstawie tych danych system dodatkowo obliczy zapotrzebowanie kaloryczne oraz podstawową przemianę materii. Dowiemy się zatem, ile kalorii dziennie musimy spożywać, aby utrzymać masę ciała oraz ile minimalnie kalorii potrzebujemy do prawidłowego działania wszystkich narządów. W kolejnym kroku możemy dodać członka rodziny i osobno dla niego obliczyć podane wskaźniki.
  • Po obliczeniach przechodzimy do określenia diety. Wybieramy spośród wymienionych wyżej 18 rodzajów i dopasowujemy kaloryczność. Następnie określamy liczbę posiłków (od 3 do 5). Mamy nawet możliwość wyboru wykluczeń (laktozy, glutenu, owoców morza i ryb lub mięsa). W dalszej kolejności podajemy liczbę dni (maksymalnie 28).

System wygeneruje dla nas plan żywieniowy z przepisami na każdy dzień. Przy każdym z nich znajduje się dokładna instrukcja, lista produktów, zdjęcie dania, informacje o zawartości białka, węglowodanów i tłuszczów, kaloryczności oraz czasie przygotowania. Potrawę można także wymienić na inną, jeśli przepis nam nie odpowiada. Sporym ułatwieniem jest gotowa lista zakupów. Użytkownik ma też możliwość notowania uwag w dzienniczku żywieniowym, dodawania innych produktów, które zjadł oraz wpisywania liczby wypitych szklanek wody.

Dieta na NFZ - czy warto?

Przepisy i porady dietetyczne przygotowane przez NFZ to rozwiązanie dla osób, które chcą wprowadzić zmiany w swojej diecie, jednak nie mają możliwości udania się do dietetyka lub chcą zaoszczędzić. Na wspomnianej stronie znajduje się sporo cennych porad dotyczących nie tylko odżywiania, ale również zdrowego stylu życia. NFZ przygotował także e-booki na temat zaleceń żywieniowych w określonych chorobach, np. przy nadciśnieniu tętniczym, dnie moczanowej czy zgadze. Poza tym dostępne są filmy z przepisami oraz quizy dietetyczne.